قلعه‌ی آنکارا

قلعه آنکارا ،شکوه تاریخی در ترکیه

16/10/1398
آنکارا

آنکارا از جمله شهرهای باستانی ترکیه به حساب می آید که به واسطه ی تاریخی بودنش مکان های باستانی زیادی را در دل خود جای داده است. یکی از این مکان‌های تاریخی قلعه آنکارا می باشد که هرساله علاقه‌مندان زیادی را در تور آنکارا مجذوب خود می‌کند.

قلعه آنکارا ،باشکوه ترین بنای تاریخی در ترکیه


بنایی در آنکارا که قدمتش به امپراتوری رومی، سلجوقی و عثمانی ها باز می گردد که با داشتن سابقه تاریخی و فرهنگی اش یکی از پرطرفدار ترین جاذبه های گردشگری شهر شناخته شده است. قلعه آنکارا نماد پایتخت ترکیه، بر فراز صخره ای با دامنه های پر پیچ و خم بنا شده و از دیواره های داخلی و خارجی تشکیل شده است.

تاریخ دقیقی از این قلعه مشخص نیست ولی بنای اولیه اش سال ها قبل از میلاد مسیح ساخته شده و بارها توسط رومی ها، سلجوقیان و عثمانی ها تعمیر شده است. خیلی ها معتقدند دیوارهای داخلی قلعه در دوران کنستانس دوم و دیوارهای بیرونی اش سال ها بعد ساخته شده اند. دیوارهای خارجی بنا، ظاهری صاف و مستطیلی دارند ولی دیوارهای میانی شکلی دایره ای دارند و جذابیت خاصی را به کل بنا داده اند.

جالب است بدانید که این قلعه دارای مساحت بسیار زیادی می‌باشد ، به‌همین دلیل جشن‌ها و کنسرت‌های زیادی را به خود دیده است. بسیاری از افراد براین باور هستند که قلعه‌ی آنکارا برای اهداف نظامی بنا شده است، موضوعی که بسیاری از برخی از باستان‌شناسان آن را تاکید نمی‌کنند. اگر شما هم در تور ترکیه از این قلعه بازدید کرده‌اید، تجارب و دیدگاه‌های خود را با ما در میان بگذارید. ما منتظر نظرهای شما خوبان هستیم.

امروزه با نزدیک شدن به این قلعه، اول از همه دیواره های بیرونی آن توجهتان را جلب می کنند، دیوارهایی ۱۴ تا ۱۶ متری که زمانی از شهر و ساکنانش در برابر حملات جنگی دفاع می کردند.

برای رسیدن به قلعه آنکارا باید سربالایی زیادی را پیاده روی کنید اما با رسیدن به قلعه، چشم اندازهای حیرت انگیز و زیبایی از شهر و پشت بام های قرمز رنگ خانه های تاریخی را می بینید که خستگی را از تنتان خارج می کند. تماشای غروب رویایی از فراز شهر را از دست ندهید، زمان بازدیدتان را چند ساعتی مانده تا غروب آفتاب بیندازید و از لحظه لحظه آن لذت ببرید.

معماری قلعه آنکارا

قلعه آنکارا

یکی از نکات جالبی که در ساختمان های قلعه آنکارا می توان مشاهده کرد، نوع و میزان ضخامت دیواره هایش می باشد که برای نمونه اتاق هایی که در بخش پایینی قلعه ساخته شده برای در امان بودن از سرما و گرما، بیش از حد ضخیم تر و اتاق های بالایی نازک تر ساخته شده است.

بهتر است بدانید که نوع و تعداد پنجره های این اتاق ها، مانند ضخامت دیوارهایشان بسیار متفاوت ساخته شده که برای مثال، پنجره های اتاق های بالایی بزرگ تر و پنجره اتاق های پایینی کوچک تر ساخته شده اند و همچنین در بعضی از این اتاق ها و برجک ها به هیچ عنوان پنجره ای برای انعکاس نور وجود ندارد.

قلعه آنکارا کجاست؟

هزینه بازدید از قلعه آنکارا، این مکان خیره کننده و زیبا کاملا رایگان است و می توانید همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۶ عصر از این مکان تاریخی دیدن کنید. فراموش نکنید که در سفر به آنکارا حداقل یک تا یک و نیم ساعت از وقتتان را برای از قلعه آنکارا بگذارید.

نزدیک ترین ایستگاه مترو در حدود ۱٫۸ کیلومتر فاصله دارد و ایستگاه های اتوبوس هم در فاصله ۷۰۰ متری قلعه مستقر هستند.

آدرس: ترکیه، آنکارا، منطقه گردشگری کل ماه، جاده اولوکانلار، قلعه آنکارا

 

Call Now Button