موزه آتاتورک آنتالیا

موزه آتاتورک آنتالیا (Ataturk Museum)

آتاتورک یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های سیاسی بین ترک زبان‌هاست. امروز قرار است سراغ یکی از جاذبه‌های دیدنی ترکیه برویم؛ جایی که خانه‌ی همین شخصیت محبوب بوده و امروزه به یک موزه تبدیل شده؛ منظورمان همان موزه آتاتورک آنتالیا ست.

ترکیه یکی از محبوب‌ترین مقاصد سفر بین گردشگران ایرانی به شمار می‌رود. این کشور هم به ایران نزدیک است و هم مردمانش از نظر فرهنگ و سبک زندگی، به ما ایرانی‌ها شباهت زیادی دارند. از نظر جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و تفریحی هم یکی از بهترین‌ها به شمار می‌رود و همیشه حرفی برای گفتن دارد. آنکارا به عنوان یکی از شهرهای بزرگ و معروف در ترکیه همیشه طرفدار داشته؛ به خصوص در طول تابستان سواحل آنتالیا را پر از جنب و جوش خواهید دید.

در این میان اگر چند روزی را با یکی از تورهای آنتالیا به این شهر سفر کردید، از دیدن جاذبه‌های تاریخی این شهر هم غافل نشوید. اگر به سیاست علاقه داشته باشید، بازدید از موزه آتاتورک برای شما لذتبخش خواهد بود.

موزه آتاتورک آنتالیا

درباره موزه آتاتورک آنتالیا

موزه آتاتورک یکی از موزه‌های ملی آنتالیاست. این موزه در واقع محل اقامت مصطفی کمال آتاتورک است که  دلیل تاکید ما روی عبارت “موزه آتاتورک آنتالیا” این است که موزه‌ای به همین نام در شهر استانبول هم وجود دارد. پس دقت کنید که این دو مورد را با هم اشتباه نگیرید.

خانه آتاتورک که در محدوده آلانیا قرار دارد، هر سال مهمان مسافران زیادی می‌شود. گمان نمی‌کنم خود آتاتورک پیش‌بینی کرده باشد که روزی در خانه‌اش به روی تمام مردم دنیا باز شود و پذیرای کسانی باشد که شاید برای اولین بار است که نامش را شنیده‌اند.

تاریخ دقیقی برای ساخت این خانه مشخص نشده اما ساخت بنای اصلی این موزه توسط فردی به نام بیری اوستا (Beyri Usta) انجام شد. مصطفی کمال آتاتورک زمانی که برای بازدید از جاذبه‌های دیدنی آنتالیا به این شهر سر می‌زد، از این خانه برای اقامتش استفاده می‌کرد. سال 1987 بود که Rifat Azakoglu این خانه را به وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه اهدا کرد.

موزه آتاتورک آنتالیااولین سفر آتاتورک به آنتالیا

آتاتورک برای اولین در مارس 1930 به‌دلیل سرد بودن هوای ازمیر تصمیم گرفت به آنتالیا که دارای آب و هوای مناسب‌تری است نقل مکان کند. وی زمانی که به آنتالیا رفت با استقبال بی‌نظیر مردمی مواجه شد و در این شهر آبادانی گسترده‌ای ایجاد کرد.

 

موزه آتاتورک آنتالیاساختمان خانه آتاتورک آنتالیا

مصطفی کمال آتاتورک در بین سال‌های 1930 تا 1935 در این خانه اقامت داشته است. بعد از این که خانه آتاتورک در اختیار وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه قرار گرفت، برنامه‌های برای بازساری و مرمت آن چیده شد. ساختمان این موزه در سه طبقه بنا شده که نمای ساده‌ای هم دارد. نمایی از جنس چوب و سنگ برای این خانه ساخته شده است. اما نباید این خانه را از ظاهرش قضاوت کنید؛ فضای داخلی آن می‌تواند به راحتی شما را با زندگی آتاتورک آشنا کند.

دکوراسیون داخلی این موزه اطلاعات خوبی در مورد آتاتورک و نحوه زندگی‌اش به شما می‌دهد. تصاویری از حضور او در شهر آنتالیا را هم روی دیوارهای این خانه می‌بینید که شما را به دل تاریخ می‌کشاند.

طبقه اول موزه

در این طبقه از موزه آتاتورک آنتالیا روزنامه‌های قدیمی و عکس‌هایی که از اتاتورک در سطح شهر آنتالیا گرفته شده را خواهید دید. فضای این عکس‌ها شما را به دوران قدیم می‌برد. لمس کردن تفاوت ظاهر و طرز لباس پوشیدن ان دوران با امروزه، حس جالبی را به شما القا می‌کند.

طبقه دوم

دو اتاق مهم در این طبقه از موزه وجود دارد: یکی اتاق کار آتاتورک و دیگری اتاق شخصی او. هر دوی این اتاق‌ها بازسازی شده‌اند و لوازم شخصی مربوط به آتاتورک در آن‌ها نگهداری می‌شوند.

طبقه سوم

در طبقه آخر این موزه هم اتاقی را می‌بینید که کلکسیون‌های جالبی را در دل خود جای داده است. کلکسیونی از تمبرهای پستی، سکه‌هایی که با تصویر آتاتورک مزین شده‌اند و همین طور وسایل شخصی او مثل لباس و کفش را در این طبقه مشاهده می‌کنید.

اگر قصد سفر به شهرهای مختلف ترکیه را دارید، با تورهای آژانس سالیان سفر می‌توانید از بین بهترین گزینه‌ها، تور مورد نظر خودتان را انتخاب کنید. برای رزرو هر یک از تورهای ترکیه که مدنظر دارید، با شماره‌ی 021-22020188 تماس بگیرید.

Call Now Button