حمل و نقل شهری بانکوک

حمل و نقل عمومی در بانکوک

24/04/1396
بانکوک

مسافران در سفر به شهرهای مختلف، برای رسیدن به نقاط گردشگری و مراکز خرید آن شهر، چند گزینه در مقابل خود دارند: استفاده از خدمات گردشگری رایگان تورها و هتل‌ها، درخواست تاکسی از مسئولان هتل که در بعضی از شهرها گزینه‌ی بسیار گرانی‌ست و استفاده از سیستم حمل‌ونقل عمومی آن شهر که این گزینه برای شهرهای کوچک‌تر بسیار آسان و برای شهرهای بزرگ کمی دشوار است.

شهر بانکوک جزو شهرهای بسیار بزرگ و پیشرفته جهان است و طبیعی‌ست که سیستم حمل و نقل عمومی بسیار بزرگ و پیچیده‌ای داشته باشد. اگر اهل ماجراجویی نیستید و توانایی صحبت به زبان انگلیسی را ندارید، توصیه می‌کنیم در تور بانکوک، از خدمات گردشگری تور و هتل خود استفاده کنید. به خصوص با توجه به پراکندگی نقاط گردشگری بانکوک در اطراف شهر، استفاده از خدمات تور، راحت‌ترین گزینه برای دسترسی به آنها محسوب می‌شود. اما حتی اگر اصلا امکان صحبت به زبان انگلیسی را ندارید، با کمی ریسک‌پذیری می‌توانید به راحتی از حمل‌ونقل عمومی بانکوک استفاده کنید.

با توجه به وجود شبکه بسیار گسترده حمل‌ونقل عمومی در تایلند، باید گفت که امکان دسترس راحت و با قیمت مناسب به تمام نقاط دیدنی و بازارهای این شهر وجود دارد. به خصوص برای رسیدن به بازارها و مراکز خرید بانکوک، با توجه به قرارگیری آنها در مرکز شلوغ و پر از ترافیک بانکوک، بهترین گزینه استفاده از خطوط پرسرعت حمل‌و‌نقل عمومی است.

عمده‌ی سیستم حمل‌ونقل عمومی بانکوک متشکل است از: تاکسی، اتوبوس‌های دولتی و خصوصی، توک توک، موتور سیکلت، مترو (MRT) و ترن شهری روگذر (skytrain یا BTS).

توک توکس؛ یک تاکسی متفاوت در بانکوک

توک توک (Tuk-tuks) موتورهای سه‌چرخه خاصی‌ست که در خیابان‌های شلوغ بانکوک به کرات خواهید دید. این سه‌چرخه‌ها حداکثر ظرفیت سه نفر مسافر را دارند و در خیابان‌های پر ترافیک شهر، نعمتی محسوب می‌شوند. سوار شدن بر توک توک برای بعضی از مسافران تجربه‌ای لذت‌بخش است پس اگر شما هم در سفر به بانکوک، آنها را دیدید و هوس کردید، حتما لذت سوار شدن در آنها و طی کردن یک خیابان با آنها را تجربه کنید. قیمت این سه‌چرخه‌ها هم مناسب‌تر از تاکسی است.

البته خود تاکسی هم در بانکوک قیمت‌های مناسبی دارد و به خصوص برای سفرهای طولانی به مناطقِ غیرمرکزی شهر گزینه مناسبی است. طی کردن ده‌ها کیلومتر مسافت با تاکسی، چیزی کمتر از 2 دلار خواهد شد. قبل از استفاده از تاکسی‌های بانکوک باید بدانید که بعضی از رانندگان تاکسی بانکوک، توانایی کمی در صحبت به انگلیسی دارند که ممکن است برایتان مشکل‌ساز شود. ضمن اینکه باید در هنگام استفاده از تاکسی از راننده بخواهید تا حتما قیمت را با تاکسی‌متر محاسبه کند و اگر خودتان از روی نقشه به صورت آنلاین مسیر را چک کنید که دیگر هیچ راهی برای کلاه‌گذاشتن سرتان نمی‌ماند.

اما بانکوک دو سیستم حمل‌ونقل پرسرعت بسیار خوب دارد. یکی همان سیستم متروی زیرزمینی است که با نام MRT شناخته می‌شود و دیگری سیستم ریلی هوایی (اسکای ترین). با وجود خطوط و ایستگاه‌های بسیار زیاد این دو سیستم، تقریبا به هر نقطه‌ای از شهر بانکوک از جمله تمام مراکز خرید شهر دسترسی خواهید داشت. در ادامه نقشه استفاده از سیستم ریلی هوایی و سیستم متروی بانکوک را برای استفاده شما خواهیم گذاشت. اما پیش از استفاده از نقشه متروی بانکوک به شما توصیه می‌کنیم درباره مقصد خود با مسئولان هتل مشورت کنید. مثلا بعضی از بازارها در میان دو ایستگاه متروی مختلف هستند ولی به یکی از ایستگاه‌ها نزدیک‌ترند. ضمن اینکه احتمالا این نقشه در آینده تغییر خواهد کرد و ایستگاه‌های جدیدی به آن اضافه خواهند شد.

 

با کلیک بر روی عکس، نقشه متروی بانکوک را با اندازه‌ی بزرگ مشاهده کنید:

نقشه خطوط هوایی و نقشه متروی بانکوک

 

 

Call Now Button