قوی ترین و بهترین گذرنامه های جهان 2019

قوی ترین و بهترین گذرنامه های جهان 2019

پاسپورت شما فقط یک دفترچه‌ی کوچک با صفحات بی‌ارزش نیست! هرگز چنین فکری به ذهنتان راه ندهید. چه زحمت‌هایی کشیده می‌شود و چقدر هزینه می‌شود تا صفحات مختلف همین دفترچه‌ی کوچک مهر بخورد. خاطره‌های زیادی پشت سر هر کدام از این مهرها وجود دارد. رقابت زیادی هم بین کشورهای مختلف جهان به راه افتاده و همه آن‌ها در تلاش هستند که بهترین گذرنامه های جهان را داشته باشند. شاید باورتان نشود ولی کشورهای آسیایی توانسته‌اند در این رقابت جایگاه خوبی پیدا کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا هم با قوی ترین پاسپورت های دنیا 2019 آشنا شوید و هم از وضعیت پاسپورت کشورمان ایران با خبر شوید.

قوی ترین و بهترین گذرنامه های جهان 2019

چطور قدرت یک پاسپورت سنجیده می‌شود؟

قبل از این که سراغ لیست بهترین گذرنامه‌های جهان در سال 2019 برویم، بهتر است که از خودمان بپرسیم اصلاً قدرت یک گذرنامه چطور سنجیده می‌شود؟ کشورهای مختلف بر سر چه معیارهایی با هم در رقابت هستند تا عنوان باارزش‌ترین پاسپورت‌های جهان را به خودشان اختصاص دهند؟ می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین معیارهایی که برای سنجش اعتبار گذرنامه‌ها درنظر گرفته شده است، تعداد مقصدهایی است که با داشتن آن گذرنامه بدون نیاز به ویزا بتوان به آن‌ها سفر کرد.

به‌غیر از این موضوع فاکتورهایی مثل حقوقی که با گذرنامه به شخص تعلق می‌گیرد، هزینه‌هایی که برای اخذ ویزا باید پرداخت شود و… برای رده بندی پاسپورت کشورها مورد بررسی قرار می‌گیرد. سایت‌های مختلفی وجود دارند که برای بازدید رتبه بندی پاسپورت های جهان 2019 می‌توانید به آن‌ها سری بزنید. سایت‌های www.passportindex.org و www.henleypassportindex.com از جمله معروف‌ترین‌ها در این زمینه هستند.

قوی ترین و بهترین گذرنامه های جهان 2019

بهترین گذرنامه های جهان 2019

ژاپن و سنگاپور، قوی ترین پاسپورت های دنیا 2019:

کشورهای آسیایی ژاپن و سنگاپور با دسترسی به 189مقصد، موفق شدند عنوان قوی ترین و بهترین گذرنامه های جهان را کسب کنند. این دو کشور به صورت مشترک در صدر جدول قرار گرفته‌اند و مقام اول این رقابت بزرگ را کسب کرده‌اند.

بعد از ژاپن و سنگاپور، سه کشور کره جنوبی، فنلاند و آلمان هم مشترکاً رتبه دوم این مسابقه را به دست آوردند. این سه کشور تفاوت زیادی هم با نفرات اول نداشتند و فقط 2مقصد بدون ویزا کمتر از آن‌ها در چنته دارند! با داشتن گذرنامه‌ی کره جنوبی، آلمان و یا فنلاند می‌توانید به راحتی به 187کشور دنیا سفر کنید و دسترسی آزاد به آن‌ها داشته باشید. فنلاند که سال گذشته جایگاه سوم این جدول را داشت امسال با یک پله صعود توانسته رتبه بهتری کسب کند.

قوی ترین و بهترین گذرنامه های جهان 2019عده‌ای معتقد هستند که فنلاند این صعود را به پاکستان مدیون است. حتماً می‌پرسید چرا؟ دولت پاکستان اخیراً سیستم ویزای الکترونیکی (ETA) راه‌اندازی کرده است که به مردم بیشتر از 50کشور دنیا دسترسی آزادتر داده است. فنلاند، ژاپن، مالت، اسپانیا، سوئیس، امارات، انگلیس، آمریکا و… از جمله این کشورها هستند.

برویم سراغ رتبه‌ی سوم جدول بهترین گذرنامه های جهان: این‌جا کشورهای اروپایی به میان میدان آمده‌اند. دانمارک، ایتالیا، لوکزامبورگ با دسترسی آزاد به 186کشور مقام سوم را تصاحب کرده‌اند. اگر دقت کنید آن‌ها فقط یک کشور با مقام دوم تفاوت دارند. نکته‌ی دیگری که شاید برایتان جالب باشد بدانید این است که کشورهای دیدنی فرانسه، اسپانیا و سوئد با دسترسی آزاد به 185کشور دنیا مقام چهارم را دارند.

فکر می‌کنید اوضاع پاسپورت‌های انگلیس و آمریکا در این جدول در چه حالی باشد؟ آمارها این‌طور نشان می‌دهد که رتبه‌ی ششم لیست بهترین گذرنامه های جهان متعلق به این دو کشور است. این رتبه جایگاه خوبی است ولی نه برای آمریکا و انگلیس! چون سال 2014 این دو کشور قوی ترین پاسپورت های دنیا را داشتند و رسیدن به این مقام تنزل زیادی برای آن‌ها محسوب می‌شود. خارج شدن انگلیس از اتحادیه اروپا، یعنی همان Brexit باعث رخ دادن این اتفاق شده است.

اما بین همه‌ی این کشورها جایگاه امارات از همه بیشتر تغییر کرده است. ساده‌تر بگوییم، شاگرد زرنگ این امتحان امارات است. چرا که توانسته بیشتر از 35رتبه صعود کند و در طول 14سال به 20 کشور اول در زمینه‌ی قوی ترین و بهترین گذرنامه های جهان بپیوندد. با پاسپورت امارات می‌توانید به 167 کشور دیگر دسترسی آزاد یا راحت پیدا کنید.

لیست بهترین گذرنامه های جهان 2019

 1. ژاپن، سنگاپور (دسترسی آزاد و بدون ویزا به ۱۸۹ مقصد)
 2. فنلاند، آلمان، کره جنوبی (۱۸۷ مقصد)
 3. دانمارک، ایتالیا، لوکزامبورگ (۱۸۶ مقصد)
 4. فرانسه، اسپانیا، سوئد (۱۸۵ مقصد)
 5. اتریش، هلند، پرتغال، سوئیس (۱۸۴ مقصد)
 6. بلژیک، کانادا، یونان، ایرلند، نروژ، انگلستان، ایالات متحده (۱۸۳ مقصد)
 7. مالت (۱۸۲ مقصد)
 8. جمهوری چک (۱۸۱ مقصد)
 9. استرالیا، ایسلند، لیتوانی، نیوزیلند (۱۸۰ مقصد)
 10. لتونی، اسلواکی، اسلوونی (۱۷۹ مقصد)

ضعیف ترین گذرنامه های جهان 2019

رتبه‌ی کشورهایی که انتهای این جدول را پر کرده‌اند در چند سال اخیر تغییر زیادی نداشته و تقریباً ثابت باقی مانده است. اما خبر بد این است که متاسفانه ایران هم جزو این کشورهاست! ایران فقط دسترسی آزاد به 39کشور دیگر را دارد و مردمش برای 187کشور دیگر باید ویزا تهیه کنند.

لیست ضعیف ترین گذرنامه های جهان 2019

 1. بنگلادش، اریتره، ایران، لبنان، کره شمالی (۳۹ مقصد)
 2. نپال (۳۸ مقصد)
 3. لیبی، فلسطین اشغالی، سودان (۳۷ مقصد)
 4. یمن (۳۳ مقصد)
 5. سومالی (۳۱مقصد)
 6. پاکستان (۳۰ مقصد)
 7. سوریه (۲۹ مقصد)
 8. عراق (۲۷ مقصد)
 9. افغانستان (۲۵ مقصد)

ایرانی ها به کدام کشورها بدون ویزا میتوانند سفر کنند؟

Call Now Button