جشنواره‌های بلغارستان

از جشنواره‌های بلغارستان چه می‌دانید؟

شناخت فستیوال ها و رویدادهای کشورها همیشه جالب بوده است. کشورهای نزدیک به ایران مانند بلغارستان که می توانند مقصدی مناسب برای گردشگری باشند هم از این قاعده مستثنی نیستند. در حال حاضر بسیاری از ایرانیان به تور بلغارستان می روند. همچنین رویدادهای مختلفی در این کشور اتفاق می افتد و تنوع بین جشنواره‌های بلغارستان زیاد است. برای مثال اگر به مراسم سنتی علاقه مند باشید، احتمالا از جشنواره های کوکوری، شتر و نستیناری لذت خواهید برد. اگر به دنبال مراسمی باشکوه باشید، جشنواره تابستانی وارنا برایتان جذاب خواهد شد. همان طور که گفتیم رویدادهای بلغارستان به همین موارد محدود نیست و شاهد انواع رویدادها در این کشور هستیم. در ادامه برای آشنایی بیشتر با این جشنواره ها با سالیان سفر همراه باشید.

جشنواره کوکوری، یکی از عجیب ترین جشنواره‌های بلغارستان

جشنواره کوکوری از همه جشنواره‌های بلغارستان عجیب و غریب‌تر است؛ شاید به خاطر آن هیولاهای عظیم‌الجثه‌ای که در دلِ کاروان حرکت می‌کنند و رژه می‌روند و یا رقص‌های شبانه‌ای که در دل شب رخ می‌دهند و لباسی دیگر بر تن شب‌های بلغارستان می‌پوشانند. هر چه هست، رسم جذاب مبدل‌پوشی و پایکوبی مردانی که در لباس هیولا این سو و آن‌سو می‌روند در صدر جشنواره‌های سنتی بلغارستان قرار دارد.

جشنواره کوکوری سالی یک بار برگزار می‌شود و آن هم بسیار پر شور تر از سال‌های قبل. مردمان بلغاری با برگزاری این جشنواره، به باور خود، می‌خواهند ارواح شیطانی را تعقیب کنند و پای‌شان را از زمین بلغارستان ببُرند. این جشنواره را تقویم میلادی به پای ماه‌های ژانویه و مارس نوشته‌اند؛ از ژانویه تا مارس.

کوکوری، این یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های بلغارستان، تنها بنا ندارد دخل ارواح شیطانی را بیاورد. شادی و پایکوبیِ قالب در این جشنواره شور و سر زندگی را تبلیغ می‌کند و شادی‌آور نیز است. کوکری فستیوال رنگ‌هاست؛ رنگ‌هایی که با دقت انتخاب و کنار یکدیگر چیده شده‌اند. رنگ‌هایی که هر یک رمز و رازی دارند و در تفسیر چیزی به کار رفته‌اند. هارمونی رنگ‌ها در جشنواره کوکوری چنان تصویر عمیقی می‌سازند که بعید است کسی آن تصاویر را تا مدت‌ها از گوشه ذهنش خارج کند.

جشنواره‌های بلغارستان

جشنواره نستیناری

اما رقص تنها در جشنواره کوکوری ارج و قرب ندارد؛ در دیگر جشنواره‌های بلغارستان همچون نستیناری هم رقص عنصری حیاتی و بسیار مهم محسوب می‌شود. در این جشنواره مردم بر شیشه می‌رقصند و در آتش قدم می‌زنند. آن‌ها در میدان اصلی روستای بالگاری جمع می‌شوند، سنگ‌های آتشین می‌چینند و یک موزیک محلی، ویژه نستیناری، به رقص در می‌آیند. همه این اعمال مهیب، رازآلود و جذاب ریشه در رمزهایی دارند که در همه مراسم‌های آیینی به چشم می‌آیند.

به جشنواره نستیناری، رقص آیینی آتش نیز می‌گویند. رقص آیینی آتش با همه رقص‌های بلغاری دیگر فرق دارد. چنان‌که تنها نمونه‌اش را می‌توانید فقط در نستیناری ببینید.

جشنواره‌های بلغارستان

جشنواره شتر

خیال می‌کنیم نوروز تنها در حافظه فرهنگی ما نقشی پررنگ ایفا می‌کند. غافل از آن‌که رسم نوروز در جشنواره‌های بلغارستان نیز نمودهای گوناگون دارد؛ یکی از آن‌ها شتر است، فستیوال شتر!

در فستیوال شتر از شتر خبری نیست. مردم بلغار از دو درخت بید بلغار به اندازه یک و یک و نیم‌تر و یک پارچه شمایل شتر را ترسیم می‌کنند. شتر جوان در این آیین می‌کوشد شتر دیگر را شکست دهد. و همه آیین حول این مبارزه می‌چرخد و پیش می‌رود. در جشنواره شتر نیز ماسک‌ها و توتم‌ها و ناقوس‌ها جنبه رمزآلودگی آن را بر دوش می‌کشند.

فستیوال گل سرخ، یکی از خوش بو ترین جشنواره‌های بلغارستان !

فستیوال گل سرخ از سال 1903 شروع شده است. این جشنواره در کازانلاک  که قسمتی از دره رز می باشد، برگزار می شود و در هفته نخست ژوئن اتفاق می افتد. این فستیوال شهرتی جهانی پیدا کرده است. صنعت عطرسازی در سراسر جهان از گل سرخ بلغاری بهره می برد. شاید عجیب باشد ولی در صنعت هوا و فضا هم از فراورده های گل سرخ بلغارستان استفاده می کنند. از آنجایی که روغن گل سرخ در برابر تغییرات دما مقاوم است برای چرب کردن برخی تجهیزات در این صنعت کاربرد دارد.

امروزه علاوه بر اینکه مردم محلی از فستیوال گل سرخ دیدن می کنند، گردشگران زیادی هم برای بازدید از این رویداد حضور پیدا می کنند. در خلال فستیوال گل سرخ سه اتفاق پر بازدید برای گردشگران وجود دارد، رژه ای که در خیابان های شهر اتفاق می افتد، انتخاب ملکه رزها و مراسم صبح زود در مزرعه های گل رز. جشن گل سرخ حدود یک ماه به طول می انجامد و تا وقتی که چیدن گل ها تمام شود، ادامه خواهد داشت.

اگر بخواهیم این مراسم را با یکی از مراسم های ایرانی مقایسه کنیم، باید بگوییم که بی شباهت به گلاب گیری کاشان نیست. جالب است بدانید در کازانلاک یک موزه گل سرخ هم وجود دارد که می تواند مکان جالبی برای بازدید باشد. مهم ترین فرآورده ای که از این فستیوال خوش رنگ و بو خارج می شود روغن گل سرخ می باشد. اگر قصد رفتن به این فستیوال را داشتید می توانید از شهرهای مختلف به وسیله قطار به محل برگزاری برسید. توجه داشته باشید که فستیوال گل سرخ اول صبح شروع می شود.

گل سرخ بلغارستانجشنواره تابستانی وارنا

وارنا را می توان سومین شهر بلغارستان دانست. برخی وارنا را به عنوان سرمایه دریایی بلغارستان و یکی از زیباترین شهرهای ساحلی دریای سیاه می دانند. وارنا مقصد گردشگری جذابی برای بسیاری از افراد است و مانند اکثر شهرهای توریستی یک فستیوال تابستانی دارد. البته پیش از این درباره فستیوال تابستانی وارنا صحبت کرده ایم اما به طور خلاصه باید بگوییم که این جشنواره کار خود را از سال 1926 شروع کرده است. همچنین در خلال این جشنواره از انواع و اقسام موسیقی های بلغاری استفاده می شود. فستیوال تابستانی وارنا در طول زمان تغییرات زیادی به خود دیده و اکنون به مراسمی با شکوه تبدیل گردیده است. شرکت کننده های این فستیوال همواره رو به رشد بوده و استقبال خوبی از فستیوال تابستانی وارنا می شود.

جشنواره تابستانی وارنا

شوخی و خنده در گابرووو، از جشنواره‌های طنز بلغارستان

اما چرا در خلال این همه جشنواره به رویدادی که پر از شوخی و خنده است اشاره نکنیم؟ اگر از طرفداران طنز هستید، کارناوال شوخی و خنده در گابرووو جای شماست. این فستیوال به دلیل ماهیت روحیه بخش خود، برای همه ی افراد مناسب و مفید است. فستیوال شوخی و خنده گابرووو پر از شوخی هایی است که می تواند خنده های بلندی را برای بازدیدکنندگان به ارمغان آورد. در طول برگزاری این کارناوال خیابان ها پر از مردم مشتاق می شود و وقتی به اطراف نگاه کنید شخصیت های کارتونی و افراد مشهور زیادی را خواهید دید! یکی دیگر از مواردی که در گابرووو با آن روبرو خواهید شد موسیقی و رقص های سنتی بالکان خواهد بود. این شهر را می توان مرکز اصلی طنز بلغارستان دانست و یک موزه طنز هم در این شهر وجود دارد.

شوخی و خنده در گابرووو

 

Call Now Button