رزومه تحصیلی ایتالیا و نکاتی مهم برای نوشتن آن

رزومه تحصیلی ایتالیا و نکاتی مهم برای نوشتن آن

اگر به عنوان یک دانشجو قصد تحصیل در ایتالیا را دارید، باید برگه‌ای به نام رزومه تحصیلی(CV) ارائه دهید تا برای پذیرش شما تصمیم‌گیری شود. رزومه تحصیلی خلاصه‌ای از همه فعالیت‌ها، جوایز، سوابق کاری و موارد دیگر است که در ادامه به طور کامل راجع به آن توضیح خواهیم داد.

بعد از نوشتن رزومه تحصیلی، آن را به دانشگاه های موردنظرتان ارسال می‌کنید و در صورت پذیرش شدن، ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت می‌کنید.

رزومه تحصیلی چیست؟


رزومه تحصیلی یا به اختصار  CV(Curriculum Vitae) یک سند جامع است. در رزومه تحصیلی علاوه بر جزئیات تحصیلی و کاری شما، در مورد دستاوردها، جوایز و افتخاراتی که به شما داده شده است نیز توضیحاتی بیان می‌شود. در رزومه تحصیلی (CV) هدف شما این است که به کمیسیون پذیرش نشان دهید که مهارت‌ها و مدارک تحصیلی شما مناسب همان رشته‌ای است که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید.

رزومه تحصیلی ایتالیا

چگونه یک رزومه تحصیلی خوب بنویسید؟


همان‌طور که گفتیم شما برای اپلای کردن به یکی از دانشگاه‌های ایتالیا، باید رزومه تحصیلی خودتان را به آن دانشگاه ارائه دهید. نحوه نوشتن رزومه تحصیلی ایتالیا و اطلاعاتی که در آن می‌نویسید، می‌تواند تاثیر زیادی در پذیرش یا عدم پذیرش شما داشته باشد.

  • یک رزومه مناسب یک الی دو صفحه می‌باشد. برای نوشتن رزومه باید کلمات خود را دقیق انتخاب کنید. به طوری که با کمترین کلمات و به طور خلاصه بیشترین مفهوم را برسانید.
  • از نکاتی که به رزومه شما ارزش می‌دهد، می‌توان جوایز و افتخاراتی که کسب کردید را نام برد. حتماً این موارد را (به ویژه آن‌هایی که مرتبط با رشته درخواستی شماست) با جزئیات در رزومه خود ذکر کنید.
  • نکته‌ی دیگری که باید به آن توجه کنید، تجربه تدریس است. اگر کوچکترین تجربه‌ای در این زمینه دارید آن را برجسته کنید، زیرا باعث توجه کمیسیون پذیرش می‌شود.
  • در مورد حرفه و تجربه کاری خودتان به طور کامل توضیحاتی ارائه دهید.
  • اگر مهارت خاصی در زمینه رایانه یا از این قبیل را دارید که برای رشته‌تان مفید یا ضروری است، آن را ذکر کنید.
  • اگر عضو سازمان خاصی هستید که مربوط به رشته درخواستی شماست، در رزومه خود آن را ارائه دهید.
  • مورد دیگری که اهمیت بالایی دارد کارآموزی یا کار داوطلبانه است. این مورد به کمیسیون پذیرش نشان می‌دهند که منافع شما چیست و اینکه شما مایل به کار سخت بدون توجه به بحث مالی آن هستید.
  • مطمئن شوید که مدارک کامل را در رزومه‌تان ارائه می‌دهید. حتی اگه در حال گذراندن دوره‌ایی هستید یا در آینده قصد گذراندن آن را دارید، از ذکر آن غافل نشوید.
  • رزومه خود را صریح و واضح بنوسید و از کلمات و عبارات تاثیر گذار استفاده کنید.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در مقاطع مختلف


تا اینجا راجع به رزومه تحصیلی نکات کلیدی را به طور خلاصه بیان کردیم. حال به شرایط و موارد مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا، در مقاطع مختلف می‌پردازیم.

مقطع کارشناسی

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در مقطع کارشناسی یکی از گزینه های محبوب تحصیلی برای دانشجویانی است. شما برای تحصیل در این مقطع باید مدارک دیپلم و همچنین پیش دانشگاهی خود را ارائه دهید تا پس از بررسی، پذیرش دانشگاه های ایتالیا را دریافت کنید. دانشگاه های ایتالیا تنوع بالایی از رشته ها را به دانشجویان ارائه می‌دهد. در این کشور ورود به بسیاری از رشته ها نیازمند آزمون ورودی است ولی تعدادی از رشته ها نیز آزمون ورودی ندارند. به طور مثال برای تحصیل پزشکی در ایتالیا باید آزمون های ورودی مربوط به آن را نیز قبول شوید.

تحصیل در این مقطع به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی امکان پذیر می‌باشد. شما اگر علاقمند به تحصیل در ایتالیا هستید، می‌توانید با مراجعه به سفارت ایتالیا در ایران، درکلاس زبان ایتالیایی شرکت کنید.

اگر شما همه شریط لازم را داشته باشید، برای اخذ پذیرش و دریافت ویزای ایتالیا به سفارت معرفی می شوید. برای کسب تجربه و یا کسب درآمد شما به عنوان یک دانشجوی مقطع لیسانس در ایتالیا می توانید حدود ۱۰ ساعت در هفته کار کنید و به ازای هر ساعت کار به طور میانگین بین ۸ تا ۱۰ یورو دریافت کنید.

مقطع کارشناسی ارشد

یک خبر خوب! اگر شما قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا را دارید، امکان تحصیل رایگان و یا با هزینه بسیار کم، در دانشگاه های این کشور برای شما وجود دارد. مدت زمان این دوره دو سال است. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند در هفته حدود 20 ساعت کار پاره وقت داشته باشند.

مقطع دکترا

شما در این مقطع برای اخذ مدرک دکترا باید پایان نامه ارائه دهید. این پایان نامه باید بیش از 100 هزار کلمه داشته باشد. در مرحله بعد نیز باید از پایان نامه خودتان دفاع کنید.در کل مقطع دکترا در این کشور 4  سال زمان می‌برد. تحصیل در مقطع دکترا معمولا به زبان ایتالیایی انجام می‌شود. البته بعضی رشته ها به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شوند. دانشجویان مقطع دکترا در کشور ایتالیا هفته ای 30 ساعت اجازه کار دارند.

بیشتر بخوانید: آزمون IMAT | از شرایط و هزینه‌های آزمون تا نمره قبولی و منابع آن

دانشگاه‌های معروف ایتالیا


تا اینجا راجع به رزومه تحصیلی ایتالیا توضیحاتی دادیم. در ادامه می‌خواهیم شما را با چند دانشگاه معروف ایتالیا، به طور خلاصه، آشنا کنیم.

دانشگاه بولونیا ایتالیا

دانشگاه بولونیا در شمال کشور ایتالیا قرار دارد. این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه دنیا، با قدمت حدود هزار سال، و یکی از بهترین دانشگاه‌های ایتالیاست. دانشگاه بولونیا در کشور ایتالیا رتبه 3 و بین دانشگاه‌های جهان رتبه 203 را دارد. این دانشگاه ١١ دانشکده دارد که دوره‌های گسترده‌ای را در زمینه‌های فرهنگی، هنری و علمی ارائه می‌نمایند. ددلاین(آخرین مهلت درخواست) جهت اخذ پذیرش در دانشگاه بولونیا بسته به رشته و مقطع متفاوت است. شهریه این دانشگاه حدود 3 الی 4 هزار یورو در سال است.

دانشگاه بولونیا ایتالیا

دانشگاه پلی تکنیک میلان

این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا و حتی جهان، در زمینه فنی و مهندسی است. رتبه دانشگاه پلی تکنیک میلان در ایتالیا 2 و در جهان 195 است. دانشکده معماری این دانشگاه یکی از دانشکده های معروف و محبوب دانشجویان در سراسر دنیاست. زمان اپلای یا ددلاین دانشگاه پلی تکنیک میلان بین ماه های ژانویه تا مارچ و می تا جولای می‌باشد. شهریه این دانشگاه هم مانند دانشگاه بلونیا حدود 3 الی 4 هزار یورو در سال است.

دانشگاه های پزشکی ایتالیا

رشته پزشکی در کشور ایتالیا یکی از بهترین انتخاب ها برای هر دانشجویی است و هر ساله تعداد زیادی درخواست برای آن وجود دارد. مدت زمان تحصیل پزشکی در این کشور حدود 6 سال است. اگر شما قصد تحصیل پزشکی در کشور ایتالیا را دارید، باید قبل از هر چیزی در آزمونی به نام آی مت، شرکت کنید و قبول شوید. از دانشگاه های پزشکی در ایتالیا می‌توان دانشگاه پزشکی میلان، دانشگاه پزشکی باری، دانشگاه پزشکی پاویا، دانشگاه پزشکی ساپینزا واقع در شهر رم و دانشگاه ناپال را به عنوان مثال نام برد.

Call Now Button