مساجد استانبول

مساجد استانبول

استانبول سالیان سال، مرکز سیاسی امپراطوری عثمانی بوده‌است. مساجد و کاخ‌ها، اماکن بسیار مهمی در نظام سیاسی کشورهای اسلامی آن زمان بوده‌اند. استانبول هم از این قائده مستثنی نیست. برای همین هم در جای‌جای شهر استانبول، با کاخ‌ها و مساجد باشکوه متعددی مواجه می‌شویم، کاخ‌ها و مساجدی که همگی متعلق به یک امپراطوری بوده‌اند و بنابراین بسیار مشابه هستند.

کاخ‌های استانبول را در مطلبی جداگانه معرفی کرده‌ایم. در ادامه به معرفی مساجد معروف استانبول خواهیم پرداخت. با توجه به عظمت و آرامش خاص این مساجد، اکثر مسافران تور استانبول، فارغ از تمایلات مذهبی‌شان، حداقل از یکی از دو مسجد اباصوفیا یا مسجد سلطان احمد بازدید می‌کنند. اما معماری کلی مساجد استانبول، طرز قرارگیری گنبد، قبه‌ها و مناره‌هایشان مشابه هم است و فقط در برخی از جزئیات با هم تفاوت دارند. بنابراین، با توجه به محدودیت زمان مسافران در تور ترکیه، سایر مساجد کمتر مورد بازدید قرار می‌گیرند و خلوت‌تر و دنج‌تر هستند.


مسجد ایاصوفیه Hagia Sophia

مسجد اباصوفیا

مسجد ایاصوفیه (ایا صوفیا) یکی از نمادهای شهر استانبول است. ایاصوفیا در ابتدا کلیسا بود. بنای اولیه آن در قرن ششم میلادی ساخته شد و برای چندین قرن، بزرگ‌ترین کلیسای جهان بود. اما در سال 1453، بعد از فتح استانبول توسط محمد فاتح، سلطان مسلمان عثمانی، این کلیسا به مسجد تغییر کاربری یافت. بعدترها، در سال 1953 آتاتورک دستور داد تا این مسجد به موزه تبدیل شود تا زیبایی‌ها و عظمت آن بهتر از قبل در معرض دید بازدیدکنندگان قرار بگیرد.

با حضور در مسجد یا موزه ایاصوفیه با آن عظمت و هنرمندیِ توامان، حسی فوق‌العاده به دست خواهید آورد و زیبایی این مسجد، شما را به تحسین وا می‌دارد. سقف بسیار بلند این مسجد، با گچ‌کاری‌ها و منبت‌کاری‌های دقیقی آراسته شده‌است. ارتفاع گنبد این مسجد 15 متر است و طول و عرض آن 82 و 73 هستند.

تبدیل کلیسای ایاصوفیا به مسجد، باعث خلق سبک جدیدی در معماری شد. این سبک بعدها در سایر مساجد استانبول هم به کار گرفته شد.


مسجد سلطان احمد استانبول (مسجد آبی) Sultan Ahmed Mosque

مسجد سلطان احمد (مسجد آبی)

عثمانیان در اواخر قرن 17، درگیر چند جنگ بزرگ بودند. پس از فتوحات متعدد در طول این سال‌ها، سلطان احمد با نیت سپاسگزاری از خداوند، دستور ساخت یک مسجد بزرگ را دارد. جالب است که این مسجد عمدا در نزدیکی مسجد ایاصوفیه ساخته شد تا نشان بدهد سازندگانش قصد رقابت با عظمت و شکوه مسجد ایاصوفیه را دارند.

این مسجد در کنار آب‌های تنگه بسفر، جلوه‌ای ویژه دارد. کاشی‌های آبی‌رنگ درون مسجد، فضای آن را بسیار خاص و آرامش‌بخش کرده‌اند. این کاشی‌های ویژگی مهمی از این مسجد هستند و به خاطر همین کاشی‌های خاص هم هست که بسیاری، این مسجد را با نام «مسجد آبی» می‌شناسند.

مقبره سلطان احمد هم در گوشه‌ای از مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد قرار دارد. این مسجد اولین مسجدی بود که بعد از مسجد الحرام مکه، شش مناره داشت و همین مسئله در زمان ساخت مسجد، حاشیه‌هایی برای آن ایجاد کرد.

اگر از معماری لذت می‌برید و با حضور در فضاهای معنوی، آرامش می‌گیرید توصیه می‌کنیم حتما بازدید از هر دو مسجد فوق را در برنامه‌یتان در تور استانبول قرار بدهید.


مسجد رستم پاشا Rüstem Pasha Mosque

مسجد رستم پاشا استانبول

مسجد رستم پاشا یکی دیگر از مسجدهای بسیار زیبای استانبول است. این مسجد به دستور رستم پاشا، صدر اعظم وقت عثمانیان و داماد خرم سلطان و توسط یکی از معماران مشهور زمانه به نام معمار سنان ساخته شد. جالب است بدانید که ساخت این مسجد در سال 1563 و دو سال پس از مرگ رستم پاشا به پایان رسید.

مسجد رستم پاشا در یکی از بازارهای شلوغ آن زمان استانبول ساخته شد. برای همین هم سازندگان آن، فضاهایی به بزرگی زمین مساجد ایاصوفیه و مسجد سلطان احمد را در اختیار نداشتند. معماران از فضای موجود نهایت استفاده را کرده‌اند و مسجدی نه چندان بزرگ اما بسیار زیبا را به وجود آورده‌اند.

معماری بیرونی مسجد رستم پاشا مشابه با سایر مساجد استانبول است. اما نقطه تمایز و ارزش اصلی این مسجد، طراحی داخلی بسیار زیبای آن است. درون مسجد، کاشی‌کاری‌های آبی‌رنگ بسیار زیبایی با نقوش گل‌های مختلف مانند میخک، مینا، لاله، رز و … به صورت هنرمندانه و با جزئیات فراوان دیده می‌شود. این کاشی‌کاری‌های زیبا، باعث می‌شود تا بازدیدکنندگان با حضور در این مسجد احساسی متفاوت و فوق‌العاده را تجربه کنند.

این مسجد در یکی از محله‌های قدیمی استانبول قرار گرفته است. مسافران تور استانبول در کنار بازدید از این مسجد، امکان سر زدن به چند بازار سنتی نزدیک این منطقه را هم دارند.


مسجد سلیمانیه Süleymaniye Mosque

مسجد سلیمانیه استانبول

این مسجد، از نظر وسعت، دومین مسجد بزرگ استانبول است. مسجد سلیمانیه به دستور سلطان سلیمان ساخته شد و نام مسجد از نام همین فرد گرفته شده‌است. معمار این مسجد، معمار سنان یعنی همان معمار معروف مسجد رستم پاشا بوده‌است. برای بیان ارزش کارهای این معمار کافیست اشاره کنیم که گفته می‌شود طراحی‌های معمار سنان بر روی معماری تاج محل هند تاثیر فراوانی گذاشته است.

در اطراف بنای اصلی مسجد سلیمانیه، حیاط و شبستان‌های بزرگی وجود دارد که فضای بیرونی مسجد را زیبا و و با صفا می‌کند. مسجد سلیمانیه نزدیک بازار بزرگ استانبول است. بنابراین مسافران تور ترکیه، پس از بازدید از این بازار معروف استانبول، اگر وقت اضافه داشته باشند می‌توانند بر سر راه خود از این مسجد هم بازدید کنند.


مسجد فاتح استانبول (مسجد فتیح) Fatih Mosque

فاتح

روز 29اُم ماه می 1453، جوانی 21 ساله به نام محمد، قسطنطنیه پایتخت امپراطوری روم شرقی را فتح کرد؛ امپراطوری عثمانی به جهان معرفی شد و او سلطان محمد فتیح، لقب گرفت. حالا یکی از مشهورترین مناطق استانبول به احترام سلطان محمد فتیح، «فتیح» نام دارد. در همین محله یکی از اولین مساجد شهر استانبول به نام مسجد فاتح یا فتیح قرار دارد.

مسجد فتیح در زلزله سال 1766 استانبول آسیب‌های جدی دید و در سال 1771 با طرحی متفاوت با نمونه اولیه، بازسازی شد. در ساخت مسجد فاتح، معماری اسلامی، کمتر با معماری بیزانتین ترکیب شده‌است و در نتیجه این مسجد یکی از ناب‌ترین نمونه‌های معماری اسلامی- عثمانی است.

مقبره سلطان محمد هم در گوشه‌ای از همین مسجد قرار گرفته‌است.

همانطور که گفتیم این مسجد در محله فتیح استانبول قرار دارد. بنابراین بر سر راهتان در بازدید از نقاط گردشگری استانبول، می‌توانید بازدیدی کوتاه از این مسجد هم داشته باشید.


سایر مساجد استانبول

در ابتدای متن، از اهمیت کاخ و مسجد در امپراطوری عثمانی گفتیم. همانطور که پادشاهان مختلف این امپراطوری هرکدام دستور ساخت کاخ‌هایی را داده‌اند، هر کدام مسجدی بزرگ هم در گوشه‌ای از شهر ساخته‌اند و همگی تلاش کرده‌اند تا مسجدشان متفاوت‌تر و مجلل‌تر از سایر مسجدهای استانبول باشد. به همین دلیل است در گوشه‌وکنار شهر استانبول، کاخ‌ها و مساجد بزرگ، مجلل و باشکوه می‌بینیم. در ادامه از سایر مساجد استانبول نام می‌بریم. اگر تمایل دارید بازدید از مسجدها، بخش بزرگی از زمان سفرتان باشد، و یا مشتری پر و پا قرص تور استانبول هستید و مساجد اصلی‌اش را قبلا دیده‌اید، توصیه می‌کنیم از مساجد غیر مشهورتر هم دیدن کنید. این مساجد عبارتند از: مسجد اورتاکوی Ortaköy Mosque، ایا صوفیه کوچک Little Hagia Sophia، مسجد جدیدYeni Cami or New Mosque، مسجد نوروسمانیه Nuruosmaniye Mosque، مسجد لاللی Laleli Mosque، مسجد سلطان مهرماهMihrimah Sultan Mosque، مسجد سلطان ایوب Eyüp Sultan Mosque، مسجد عرب Arap Mosque و مسجد دولماباغچه Dolmabahçe Mosque.

Call Now Button