اقامت پس از تحصیل در ترکیه

ترکیه یکی از آن کشورهایی است که در مقایسه با کشورهای اروپایی هزینه های مقرون به صرفه ای دارد. فرقی ندارد به چه قصدی به این کشور و شهرهای رنگارنگش قدم میگذارید، به هر حال از لحاظ مالی کمتر از کشورهای اروپایی دست به جیب می شوید ولی سفری مشابه به سفرهای اروپایی را تجربه می کنید. به همین دلیل هم ترکیه خواهان زیادی برای مهاجرت یا سفرهای گردشگری دارد. به خاطر مقرون به صرفه بودن هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور، افراد  زیادی به قصد مهاجرت وارد خاک این کشور می شوند. اگر شما هم وسوسه مهاجرت به کشوری دیگر از طریق تحصیل را در سر دارید، در این مقاله همراه باشید تا در مورد راه های اقامت پس از تحصیل در ترکیه بیشتر با هم صحبت کنیم.

همه ما می دانیم که ترکیه کشوری توریستی است؛ یعنی بیشتر درآمدش را از راه جذب گردشگر و توریست به دست می آورد. اما در کنار صنعت گردشگری، کشاورزی هم در این کشور رونق خوبی دارد. اگر از دانشجویان بین المللی این کشور هستید، بعد از این که دوره تحصیلتان را در ترکیه به پایان رساندید، باید به وطن برگردید. اما اگر بتوانید ویزای تحصیلی خود را با کمک یکی از راه های زیر تبدیل کنید، مجوز حضور بیشتر در ترکیه را خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: هزینه تحصیل در ترکیه 

شرایط لازم برای اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه


کشور ترکیه مانند تمام کشورها قوانین خاصی برای مهاجران و متقاضیان دریافت اقامت دارد. دانشجویان بین المللی بعد از تمام شدن تحصیلشان می توانند به مدت یک سال اقامتشان را برای جستوجوی کار در ترکیه تمدید کنند.

اگر شما هم قصد اقامت س از تحصیل در ترکیه از طریق پیدا کردن کار دارید، باید مجوز کار قانونی از وزارت کار و امور اجتماعی بگیرید. اولین شرطی که برای دریافت این مجوز وجود دارد، تسلط شما به زبان ترکی است.

بیشتر کارفرمایان این کشور به دنبال کسانی هستند که به راحتی با مردم ارتباط برقرار کند، به زبان ترکی مسلط باشد و مدرک تحصیلی معتبر داشته باشد. پس برای این که بتوانید اقامت پس از تحصیل در ترکیه بگیرید، باید در طول دوره تحصیلتان روی تسلطتان بر زبان ترکی هم تمرکز داشته باشید.

با وجود این که زبان انگلیسی زبان رایج در کشورهای زیادی شده، اما هنوز در بین اهالی ترکیه مرسوم نیست. به همین دلیل شانس شما برای اشتغال به زبان انگلیسی در ترکیه، خیلی کمتر از زبان ترکی است. حتی اگر بتوانید بدون دانش زبان ترکی، به کاری در این کشور مشغول شوید هم به احتمال زیاد دستمزد کمتری نسبت به سایرین خواهید داشت.

کار کردن برای دانشجوها در ترکیه شرایط خیلی خوبی دارد. دولت اجازه ی کار به دانجشویان خارجی در این کشور را صادر کرده است. یعنی دانشجویان می توانند در حین تحصیل برای تامین هزینه های زندگیشان کار کنند. طبق آمار، 48000 دانشجو بین المللی در این کشور مشغول تحصیل هستند. کشور ترکیه قصد جذب دانشجویان بیشتری دارد و می خواهد این رقم را به 100 هزار دانشجو هم برساند.

درباره ویزای کار در ترکیه


برای این که بعد از پایان تحصیلتان در کشور ترکیه، بتوانید وارد بازار کار شوید باید شرایط و مدارکی داشته باشید:

 • کارت اقامت و پاسپورت
 • آدرس ایمیل و کد رمز دولتی کارفرما
 • فرم درخواست الکترونیکی
 • فرم درخواست کار و پیشنهاد کار از کارفرمای ترک
 • مدارک تحصیلی
 • یک قطعه عکس
 • تائیدیه مدارک درخواست کار از سمت وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه
 • کد ملی مخصوص افراد خارجی که از سوی اداره امنیت ترکیه برای این افراد صادر می‌گردد

شرایط کار در ترکیه


در این کشور می توانید 45 ساعت در هفته کار کنید و 14 روز در سال مرخصی با حقوق بگیرید. برای پیدا کردن کار می توانید از طریق سایت های کاریابی اقدام کنید و یا از موسسات کاریابی کمک بخواهید. لازم است بدانید که به طور میانگین درآمد ماهیانه در ترکیه 7830 لیر است.

سرمایه گذاری یا خرید ملک در ترکیه


اقامت پس از تحصیل در ترکیه از طریق سرمایه گذاری

از روش های اقامت پس از تحصیل در ترکیه ، میتوانیم به سرمایه گذاری و ثبت شرکت در این کشور اشاره کنیم. شما برای این کار باید اثبات کنید که منابع مالی کافی و سرمایه لازم را دارید. کارآفرینی در اقتصاد ترکیه نقش مهمی دارد و مورد استقبال این کشور است.

فارغ التحصیلان می توانند برای گرفتن اقامت موقت، در ترکیه ملک بخرند. شما برای اینکار باید مدارک لازم را  به اداره مهاجرت این کشور ارائه دهید.

بیشتر بخوانید: خرید خانه در ترکیه

سرمایه لازم برای اخذ اقامت در ترکیه

برای سرمایه گذاری و اخذ اقامت از این طریق بعد از تحصیل مبلغی معین شده که به شرح زیر است:

شما برای سرمایه گذاری در خرید املاک و مستقلات به 250.000 دلار پول نیاز دارید. برای خرید یا ثبت شرکت هم باید سرمایه ای 500.000 دلاری داشته باشید.

ازدواج با تبعه ترک


اقامت پس از تحصیل در ترکیه از طریق ازدواجیکی دیگر از راه های دریافت اقامت ترکیه ازدواج کردن با یکی از تبعه های این کشور است. اگر ازدواجتان خارج از ترکیه باشد، باید نماینده کنسولگری در مراسم ازدواج حضور داشته باشد و ازدواج معتبر باشد. همچنین برای گرفتن اقامت دائم از این طریق باید شرایط زیر داشته باشید:

 • اگر زوجین در خارج از کشور ازدواج کرده باشند، باید قانونی بودن ازدواجشان را اثبات کنند.
 • زوجین باید در ترکیه با یکدیگر زندگی کنند.
 • عدم فعالیت علیه امنیت ملی و امنیت عمومی ترکیه
 • گذشت سه سال از زمان ازدواج و تداوم زندگی مشترک
 • حضور یک مورد ازدواج سالم طی دوره درخواست شهروندی

 

اقامت طولانی مدت و درخواست شهروندی ترکیه


 

اگر قصد دارید برای مدت طولانی در این کشور بمانید دریافت شهروندی این کشور قطعا خیلی کارها را برای شما ساده تر می کند. توجه داشته باشید که اقامت دائم ترکیه با شهروندی ترکیه تفاوت دارد و این دو مورد را با هم ترکیب نکنید. برا این که اطلاعات کاملی درباره این موضوع داشته باشید پیشنهاد می کنیم نگاهی هم به مقاله زیر بیاندازید:

بیشتر بخوانید: برای اخذ شهروندی ترکیه چه راه هایی وجود دارد

سوالات متدوال


آیا نیاز به تمدید مجوز اقامت طولانی مدت هست؟

خیر. مجوز اقامت طولانی مدت برای مدت زمان محدود صادر نمی شود و نیازی نیست که آن را تمدید کنید.

مدت اعتبار مجوز کار در ترکیه چقدر است؟

مجوزهای کار در ترکیه برای یک سال صادر می شوند؛ اما قابل تمدید می باشند. ابتدا سه ساله صادر شده و سپس برای شش سال تمدید می شوند.

هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه چقدر است؟

یک دانشجوی معمولی در ترکیه باید ماهیانه حداقل 500 دلار برای مسکن، غذا، پوشاک، حمل و نقل و … پرداخت کند. هزینه کتاب و لوازم تحصیل هم بین 100 تا 150 دلار آمریکا متغییر است.

معیار های اصلی دریافت اقامت بلند مدت ترکیه چیست؟

 • اقامت در ترکیه حداقل به مدت ۸ سال (یا ۵ سال به صورت متوالی)
 • عدم داشتن سوء پیشینه در سه سال گذشته.
 • عدم دریافت کمک اجتماعی در سه سال گذشته.
 • داشتن درآمد کافی و پایدار و توانایی اداره خود و خانواده
 • فرد تحت پوشش یک بیمه معتبر پزشکی باشد (برای متقاضیان زیر ۶۵ سال و بالای ۱۸ سال)
 • عدم تهدید امنیت عمومی و پایبند به قوانین و نظم عمومی

سریع ترین و بهترین راه گرفتن اقامت ترکیه چیست؟

بهترین و سریع ترین راه اقامت توریستی است. شما میتوانید با قرارداد اجاره خانه در ترکیه، اقامت یکساله توریستی دریافت کنید.

مزایای گرفتن اقامت ترکیه از طرق اجاره خانه چیست؟

 • امکان اخذ وقت سفارت سایر کشورها (آلمان، اتریش، اسلواکی و…) از ترکیه.
 • آسان ترین روش اخذ اقامت ترکیه است. به دلیل آنکه اخذ اقامت توریستی ترکیه برای این کشور ارز آوری و درآمدزایی دارد.
 • ارزان ترین راه دریافت اقامت ترکیه است.
 • امکان درخواست  اقامت کاری ترکیه با داشتن کارت اقامت.
Call Now Button