حذف ارز مسافرتی

تاثیر حذف ارز مسافرتی در سفرهای خارجی

۱۴/۰۵/۱۳۹۷
نکات سفر

براساس تصمیمات صورت گرفته توسط بانک مرکزی پرداخت ارز مسافرتی از لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی حذف شده است و مسافران باید ارز مورد نیاز خود را از طریق بازار آزاد و بانک‌ها بدست آورند. این قانون قرار است از بیستم شهریور ماه اجرایی شود. تاثیر حذف ارز مسافرتی در سفرهای خارجی چیست؟

بر طبق مقررات ارزی بانک مرکزی، چند بخش می‌توانند دریافت ارز با نرخ دولتی را داشته باشند که از جمله‌ی این افراد دانشجویان، واردات، ادرات، درمان و همچنین مسافران می‌توانستند یک‌بار در سال چه از طریق هوایی، زمینی و دریایی به میزان ۳۰۰ دلار ارز دولتی تهیه کنند، اما با اصلاحاتی که صورت گرفته است پرداخت ارز مبادله‌ای به مسافران ملغی شده است. کنار گذاشتن ارز های مسافرتی نیز گامی در راستای سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز به‌شمار می‌آید و تمامی ارزها با یک نرخ آزاد توزیع می‌شوند.

باتوجه به این‌که روند گردشگری خارجی کشور بسیار تاثیر گذار از نظام ارزی می‌باشد، حذف ارز مسافرتی تورهای گردشگری به‌ویژه کشورهای همسایه از جمله تور ترکیه، تور آذربایجان، تور ارمنستان و…. را گرم کرده است و افراد در تلاش هستند تا به هر طریقی که شده در روزهای آینده از ارز مسافرتی خود استفاده کنند و همین امر منجر به افزایش قیمت تورهای خارجی شده است. قیمت بلیت تهران به استانبول در طی روزهای اخیر با افزایش قیمت روبه‌رو شده است، اما به‌نظر می‌رسد ارزان بودن سفر به گرجستان نسبت به ترکیه و با حذف ارز مسافرتی، تور تفلیس گردشگران زیادی را به‌خود بکشاند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *