درباره بورسیه تحصیلی ترکیه

درباره بورسیه تحصیلی ترکیه

ترکیه به عنوان یکی از کشورهای نزدیک ایران، گزینه‌ی خوبی برای متقاضیان ادامه تحصیل در کشورهای خارجی محسوب می‌شود. برای تحصیل در کشور ترکیه دو راه دارید: دریافت پذیرش تحصیلی ترکیه یا دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه.

شاید تا چند سال پیش افراد کمی به تحصیل در ترکیه فکر می‌کردند. معمولاً همه دانشجویان به دنبال تحصیل در کشورهایی مثل انگلیس و کانادا هستند. آن‌ها به دلیل شرایط خوب زندگی و آینده شغلی که گمان می‌کنند در انتظارشان نشسته، به دنبال دریافن ویزای تحصیلی کانادا یا انگلیس هستند. خب البته تمام این موارد هم درست است اما اگر به هر دلیلی نتوانستید موفق به دریافت ویزای تحصیلی این دو کشور شوید، می‌توانید به گزینه‌های دیگر هم فکر کنید. به خاطر داشته باشید که ویزای تحصیلی ترکیه هم می‌تواند برای شما راه حل خوبی باشد.

همین که برای ادامه تحصیل به یک کشور نزدیک به ایران سفر کنید، خود یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود. هزینه پایین تحصیل و زندگی در کشور ترکیه، عدم نیاز به دریافت ویزا برای رفت و آمد خودتان یا دیدار خانواده هم از دیگر عواملی‌ست که باعث محبوبیت تحصیل در ترکیه بین دانشجویان شده است.

بیشتر بخوانید: اقامت تحصیلی ترکیه

دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه

همان طور که گفتیم برای ادامه تحصیل در ترکیه می‌توانید با دریافت پذیرش تحصیلی یا بورسیه تحصیلی ترکیه اقدام کنید. برای این که بتوانید از بورسیه تحصیلی ترکیه استفاده کنید، باید شرایط خاصی داشته باشید.

1-     سن

اگر بخواهید برای بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع لیسانس اقدام کنید، نباید بیشتر از 21 سال سن داشته باشید. در سه سال دوره لیسانس هم باید حسابی مراقب معدلتان باشید. میانگین معدل شما در این دوران نباید از 75 کمتر شود.

برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع فوق لیسانس هم باید کمتر از 30 سال سن داشته باشید. لازم است که مدرک دوره لیسانس را هم گرفته باشید.

در مرحله آخر برای دریافت بورسیه مقطع دکترا باید 35 سال داشته باشید. طبیعی است که برای دریافت این بورسیه داشتن مدرک مقطع فوق لیسانس لازم باشد.

2-     سلامت جسمی و روانی

لازم است کسی که متقاضی دریافت بورسیه است سلامت جسمی و روحی داشته باشد و بیماری خاصی نداشته باشد.

3-     معدل

برای هر کدام از مقاطع تحصیلی حداقل معدلی تعیین شده است:

مقطعحداقل معدل
لیسانس14
فوق لیسانس15
دکترا15
رشته‌های پزشکی18

4-     زبان

زبان اول تدریس در دانشگاه های ترکیه، همان زبان ترکی است. اما در بعضی از دانشگاه‌های بین المللی از زبان انگلیسی هم برای تدریس استفاده می‌شود. اگر بخواهید در این دانشگاه‌ها تحصیل کنید، لازم است که مدرک تافل یا آیلتس داشته باشید. البته بهتر است که برای اطلاع دقیق از شرایط بورسیه تحصیلی از دانشگاه مورد نظرتان مدارک لازم را پرس و جو کنید.

5-     نتیجه آزمون‌های بین المللی

آزمون‌های بین‌المللی و علمی مختلفی وجود دارد که اگر در آن‌ها شرکت کرده‌اید، لازم است که نتیجه آن را برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه آماده کنید. مثلاً آزمون‌های gre ، sat یا ales که شامل علوم ریاضی، هوش و زبان می‌شوند. برای این که بدانید دانشگاه مورد نظرتان نتیجه کدام یک از این آزمون‌ها را قبول دارد، باید به سایت خود دانشگاه مراجعه کنید. اما به طور کلی معروف‌ترین آزمون که در اکثر دانشگاه‌ها مورد تایید است، آزمون gre است.

درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه

نحوه ثبت نام بورسیه ترکیه

اگر رویای تحصیل در کشور ترکیه را دارید و چند سالی را برای رسیدن به این هدف زحمت کشیده‌اید، با گذراندن چند مرحله می‌توانید برای درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه اقدام کنید. شما می‌توانید به صورت شخصی برای ثبت نام بورسیه ترکیه وارد عمل شوید و همه امور را خودتان به عهده بگیرید. البته اگر دوست دارید افرادی با تجربه‌تر در زمان ثبت نام در کنار شما باشند، می‌توانید این کار را با کمک موسسه‌های مربوط به اعزام دانشجو انجام دهید.

اگر می‌خواهید بدانید برای ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه باید از کجا شروع کنید، می‌توانید لینک زیر را باز کنید:

www.turkiyeburslari.gov.tr

در این سایت شما اطلاعات مورد نیاز، مثل اطلاعات هویتی، تحصیلی، شماره‌هایت ماس و راه‌‌های ارتباطی را قدم به قدم وارد می‌کنید تا ثبت نام شما به اتمام برسد.

 مزایای استفاده از بورسیه تحصیلی ترکیه

حالا کسانی که با زحمت و صرف زمان، موفق می‌شوند بورسیه تحصیلی ترکیه را به دست بیاورند از چه مزایایی بهره می‌برند؟ چه چیزهایی باعث شده بورسیه تحصیلی کشور ترکیه بین دانشجویان محبوب شود؟ تعریف کلی که از بورسیه گرفتن در ذهن افراد مختلف وجود دارد این است که یا به تحصیل رایگان ختم می‌شود و یا با پرداخت کمک هزینه‌های تحصیلی شرایط را برای دانشجویان ساده‌تر می‌کند.

اما امکانات و مزایای بورسیه‌ها فقط به موارد مالی ختم نمی‌شود. با دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه نه تنها نیازی به پرداخت شهریه دانشگاه مورد نظرتان ندارید، بلکه از پرداخت هزینه‌های خوابگاه دولتی هم معاف هستید. اگر به زبان ترکی مسلط نباشید، می‌توانید به مدت یک سال در کلاس‌های آموزشی رایگان شرکت کنید.

دولت افراد بورس شده را به صورت رایگان تحت بیمه درمانی قرار می‌دهد. شما هم برای سفر به ترکیه کمک هزینه دریافت می‌کنید و هم به صورت ماهیانه مبلغی برای شما واریز خواهد شد. میزان این کمک هزینه بر اساس مقطع تحصیلی متفاوت است:

مقطع تحصیلیمبلغ کمک هزینه ماهانه
لیسانس600 لیر
فوق لیسانس850 لیر
دکترا1200 لیر

انواع بورسیه تحصیلی ترکیه

برای ادامه تحصیل در کشور ترکیه می‌توانید در تمام مقاطع دانشگاهی اقدام کنید. از بین بورسیه‌های مختلفی که ترکیه برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته، دو بورسیه به نام دانشجویان برتر و عبدالله گل، معروف‌ترین و برجسته‌ترین انواع بورسیه تحصیلی ترکیه هستند.

اکثر کسانی که از بورسیه دانشجویان برجسته برای ادامه تحصیل در ترکیه استفاده می‌کنند، قصد رسیدن به مدرک دکترا را دارند. برای دریافت این بورسیه علاوه بر نمرات تحصیلی بالا، باید مقالات علمی خوبی هم نوشته باشید. از نظر زبان هم لازم است که سطح خوبی داشته باشید. در واقع کسانی صلاحیت دریافت این بورسیه را دارند که رزومه تحصیلی پرباری داشته باشند. برای دریافت کمک هزینه‌های تحصیلی این بورسیه هم باید از سمت استاد راهنما تایید شوید. این کمک هزینه مبلغی بین 1000 تا 3000 لیر را شامل می‌شود.

در مقابل بورسیه تحصیلی دانشجویان برجسته که مخصوص مقطع دکترا بود، بورسیه عبدالله گل را داریم ککه برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از مزایای تحصیل با استفاده از این بورسیه می‌توان به انگلیسی بودن بعضی از واحدهای درسی آن اشاره کرد. اگر به زبان ترکی خیلی مسلط نیستید می‌توانید تعدادی از دروستان را به زبان انگلیسی پاس کنید. برای دریافت این بورسیه باید مدرک زبان ترکی و مدرک زبان انگلیسی تافل یا آیلتس داشته باشید.

اکثر افراد از این بورسیه برای مقطع کارشناسی استفاده می‌کنند. رشته‌های تحصیلی محبوبی مثل معماری، ژنتیک، مدیریت و تعدادی از رشته‌های حوزه مهندسی را می‌توانید با استفاده از بورسیه تحصیلی عبدالله گل انتخاب کنید. برخلاف بورسیه دانشجویان برجسته، این نوع از بورسیه تحصیلی ترکیه کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویانش ارائه نمی‌دهد.

هزینه تحصیل در ترکیه

بورسیه تحصیلی ترکیه برای مقطع کارشناسی

دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه با دیپلم یکی از پرطرفدارترین مواردی است که دانش آموزان به دنبال آن هستند. خیلی از دانش آموزان بعد از پایان دوره 12 ساله دیپلم برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی به دانشگاه‌های ترکیه علاقه‌مند می‌شوند. برای دریافت بورسیه این مقطع تحصیلی لازم است که ریز نمرات و مدرک دیپلمتان را داشته باشید. معدل شما باید از نمره‌ی 15 بالاتر باشد. دقت کنید که هر چه معدل شما بالاتر باشد شانس شما برای دریافت بورسیه بالاتر می‌رود.

به غیر از معدل، داشتن مدرک زبان ترکی و گذراندن دوره‌های مربوط به آن هم یکی دیگر از مواردی است که برای دریافت بورسیه نیاز دارید. خبر بد این است که کمک هزینه‌های تحصیلی برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، معمولاً به دانشجویان بومی ترکیه تعلق می‌گیرد نه دانشجویان بین المللی.

تحصیل رایگان کارشناسی ارشد در ترکیه

با استفاده از بورسیه تحصیلی مربوط به مقطع کارشناسی ارشد می‌توانید به صورت رایگان در ترکیه ادامه تحصیل دهید. برای دریافت این بورسیه باید آزمون YOS را پشت سر گذاشته باشید. لازم است که از دوره زبان ترکی هم با نمره مورد نظر دانشگاهتان عبور کرده باشید.

علاوه بر مدرک زبان، باید مدرک دوره دیپلم و کارشناسی خودتان را هم برای دریافت بورسیه ارائه دهید. معدل مدرک مقطع قبلی شما (یعنی دوره کارشناسی) باید بالاتر از 15 باشد. از بین کسانی که برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه اقدام می‌کنند، کسانی که معدل بالاتر دارند و از نظر زبان ترکی در سطح بهترین قرار دارند، شانس بیشتری برای بورس شدن دارند. البته در کنار این موارد هر چه سن متقاضی کمتر باشد، امکان بورس شدنش بالاتر می‌رود.

با استفاده از این بورسیه‌ها نیازی به پرداخت شهریه دانشگاه ندارید. اما خبری از دریافت کمک هزینه‌های ماهانه برای دانشجویان بورس شده وجود ندارد.

بورسیه تحصیلی ترکیه

تحصیل رایگان پزشکی در ترکیه

با وجود این که از کلمه رایگان برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور ترکیه استفاده می‌کنیم، اما باید این را بدانید که همه چیز کاملاً رایگان نیست! از آن جایی که هزینه تحصیل در رشته محبوب و پرطرفدار پزشکی در کشوری مثل ترکیه، در مقایسه با سایر کشورها کمتر است، از لغت رایگان برای آن استفاده می‌شود.

دریافت بورسیه تحصیلی برای رسیدن به رویای پزشک شدن یکی از اصلی‌ترین اهداف دانش آموزانی است که قصد ادامه تحصیل در کشورهای دیگر را دارند. بورسیه تحصیلی می‌تواند بخش بزرگی از هزینه‌های تحصیل شما را پوشش بدهد. با دریافت بورسیه شما از پرداخت هزینه‌های مربوط به خوابگاه و بیمه درمانی معاف هستید.

سوالات متداول

  • برای کسانی که بورسیه تحصیلی ترکیه دریافت کرده‌اند، امکان استفاده از خوابگاه هم وجود دارد؟ بله این افراد می‌توانند به صورت رایگان از خوابگاه استفاده کنند.
  • بیمه دولتی به دانشجویان بورسیه شده تعلق می‌گیرد؟ بله این دانشجویان به صورت رایگان بیمه خواهند شد.
  • نیازی به مراجعه حضوری برای ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه وجود دارد؟ خیر تمام مراحل به صورت آنلاین و غیر حضوری، از طریق سایتی که آدرس آن را چند خط بالاتر برایتان گذاشته‌ایم، انجام خواهد شد. فقط بعد از اعلام نتایج لازم است که برای مصاحبه حضوری به محلی که به شما اعلام می‌شود مراجعه کنید.
  • برای دریافت بورسیه ترکیه باید تعهدی به این کشور داده شود؟ فقط لازم است که شرط معدل را داشته باشید و بعد از پایان دوره تحصیلتان به کشور خودتان برگردید.
  • مدارک کدام دانشگاه‌های ایران مورد تایید دولت ترکیه است؟ هر مدرکی که وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران آن را تایید کنید، برای دانشگاه‌های دولت ترکیه هم تایید شده محسوب می‌شود.
  • از چه تاریخی برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه اقدام کنیم؟ معمولاً در فصل زمستان باید برای ثبت نام اقدام کنید. نتایج بورسیه تحصیلی هم اواسط فصل بهار اعلام می‌شود.

اگر برای تصمیم‌گیری در مورد زندگی و تحصیل در ترکیه دو به شک هستید، بهتر است چند روزی را با کمک تورهای ترکیه به این کشور سفر کنید. با استفاده از تور استانبول و یا تور آنکارا می‌توانید با هزینه‌های مقرون به صرفه از دو شهر معروف کشور ترکیه که میزبان برترین دانشگاه های ترکیه هم هستند بازدید کنید. آشنایی بیشتر با نحوه زندگی مردم، فضای شهری و فرهنگ بومی‌های ترکیه می‌تواند به شما برای تصمیم‌گیری درباره زندگی در این کشور کمک زیاد کند.

Call Now Button