زمین تنیس زیر آب

زمین تنیسی که زیر آب ساخته شد

شهر دبی که به خاطر ساختن بلندترین آسمان خراش‌ها و جاذبه‌های مدرن عجیب و غریبش در دنیا معروف شده، این بار سراغ تفریح دیگری رفته است. در این پروژه امیران دبی که قبلاً بازی تنیس در ارتفاع هزار فوتی برج العرب را تجربه کرده بودند، به امتحان کردن زمین تنیس زیر آب دعوت شدند. ساختن یک زمین تنیس در زیر آب، آن هم برای اولین بار در جهان، پیشنهاد وسوسه انگیزی برای امیران دبی بود.

از آن جایی که دبی برای برگزاری مسابقات بین المللی تنیس به زمین‌های تنیس بیشتری احتیاج داشت، ساخت چنین ورزشگاه جذابی مورد توجه قرار گرفت و با موافقت روبه‌رو شد. شهر دبی با توجه به سابقه درخشانی که در ساخت و ساز دارد، به خصوص به خاطر ساخت جزایر نخلی دبی که تماماً توسط انسان ساخته شده، برای احداث اولین زمین تنیس زیر دریا در جهان پیشی گرفته است.

ایده ساخت این پروژه

Krzysztof Kotala که صاحب استودیوی Concept 8 + 8 در ورشو است، شخصی بود که از طرح های اولیه برای زمین تنیس زیر آب دبی رونمایی کرد. البته آن روزها طرح‌های نهایی این پروژه هنوز به اتمام نرسیده بود و برای کامل شدن به زمان بیشتری احتیاج داشت. کوتالا در طرح‌های اولیه ساخت هفت ورزشگاه را در نظر داشت که در بستر یک صخره در سواحل دبی و در نزدیکی هتل برج العرب واقع شده بود. سال 2015 کوتالا شهر دبی را به خاطر اجرای مسابقات تنیس آزاد از سال 1993 تاکنون، شهری ایده آل برای پیاده سازی این ایده دانست. زمین تنیسی بزرگ با سقف شیشه‌ای گرد، که ماهی‌ها و آبزیان دیگر در بالای آن شنا می‌کنند، چیزی است که باید از این پروژه انتظار داشته باشید. سقف این مجموعه باید از شیشه‌ی یک تکه‌ای که 33 متر طول دارد، ساخته شود تا بتواند وزن آب را تحمل کند. به غیر از تحمل وزن، سقف باید در مقابل حوادثی مثل سونامی مقاوم باشد.

زمین تنیس زیر آب

پیشنهاداتی برای ساخت و ساز زمین تنیس زیر آب

با وجود شور و اشتیاقی که کوتالا داشت، سارا فری (Sarah Fray)، به عنوان مدیر سازمان مهندسین سازه در لندن نکات مهمی را درباره این پروژه یادآور شد. خانم فری گفت: « به طور کلی پروژه‌های زیر آب به دلیل محدودیت‌هایی که برای ساخت و ساز در زیر آب وجود دارد، همیشه مشکل ساز خواهند بود. انجام هر کاری زیر آب بسیار چالش برانگیز است. » او در ادامه در مورد تعدادی از چالش‌هایی که ممکن است در مسیر آینده با آن روبه‌رو شوند صحبت کرد؛ مثلاً این که قرار است با ساخت این زمین تنیس در زیر آب انسان‌های زیادی زیر آب بروند. اگر به هر دلیلی، مثلاً لرزه‌های کوچک کف دریا، صخره‌ی زیر زمین تنیس حرکت کند، چطور سلامت افراد حاضر در زمین تنیس تضمین می‌شود؟

پس برای ساخت زمین تنیس زیر آب باید در مشخص کردن موقعیت جغرافیایی آن دقت بالایی اعمال شود. حتی باید این مسئله را در نظر داشت که عبور و مرور قایق‌ها و کشتی‌ها مختل نشود و یا به اشتباه لنگر کشتی‌ها روی سقف این زمین تنیس فرود نیاید. از نظر سارا فری بهترین مکان برای پیاده سازی این کار، محدوده جزر و مد دریاست؛ اما بدیهی است که مقدار پوشش دریا در این ناحیه می‌تواند بسیار کم باشد.

زمین تنیس زیر آببرای ساخت این زمین تنیس هم دو راه حل وجود دارد: این که سازه‌ی زمین تنیس پس از ساخته شدن روی زمین، با کمک لنگر به داخل آب و کف دریا برده شود یا از همان ابتدای کار، ساخت و ساز زیر آب انجام شود. در هر دو حالت ساخت و ساز زمین تنیسی به این بزرگی در محیط دریا بسیار هزینه‌بر است. به غیر از هزینه ساخت، برای نگهداری و جلوگیری از خورده شدن مصالح در زیر آب هم باید سرمایه‌های عظیمی در نظر گرفته شود.

بنا به گفته کوتالا در مصاحبه با سی ان ان، تخمین زده می شود این پروژه از 1.7 تا 2.5 میلیارد دلار هزینه داشته باشد. این معمار معتقد است که این پروژه “ترکیبی از بوم شناسی، فناوری و ورزش” با پتانسیل تجاری قوی است.

Call Now Button