جزایر مصنوعی دبی

جزایر مصنوعی دبی ، شگفتی گردشگری

26/06/1397
دبی

 

 

دبی یکی از محبوب­ترین مقاصد گردشگری برای افراد خوش سفر می­باشد. شهری که با رکورد شکنی­ های خود توانسته آوازه و شهرت خوبی به دست آورد و جاذبه­ های گردشگری زیادی را در خود جای داده است. شاید با برج العرب، آکواریوم دبی، سواحل و مراکز خرید دبی آشنایی داشته باشید. اما جزایر مصنوعی مختلفی در دبی ساخته شده و در حال ساخت می­باشند که می­توان آنها را شگفت انگیزترین جاذبه­ی گردشگری دبی دانست. تا آنجا که بسیاری به این مجموعه جزایر لقب هشتمین شگفتی جهان داده ­اند. این جزایر با نام جزایر سه گانه پالم شناخته می­شوند و شامل سه جزیره­ی مصنوعی با نام­های پالم جمیرا، جزیره­ی دیرا و پالم جبل علی می­باشد. اگر از مسافران تور دبی هستید، با سالیان سفر همراه باشید تا با جزایر مصنوعی دبی بیشتر آشنا شوید.

روند ساخت جزایر مصنوعی دبی

برای ساخت این جزایر از شن­های سطح زمین خلیج فارس استفاده می­شود، به این صورت که پس از لایروبی به کمک فرایندی که با نام فرایند رنگین کمانی شناخته می­شود آن­ها را در سطح دریا پخش می­کنند، برای تشکیل شدن هر جزیره هنگام پخش شن­ها در لبه­ ی خارجی هر جزیره یک موج شکن ساخته می­شود تا امواج نتوانند مشکلی در روند ساخت جزایر به وجود آورند.

ساخت این مجموعه جزایر سال 2001 آغاز شد و تنها پنج سال بعد خانه­ های مسکونی لوکس روی آن­ها ساخته شد و همچنین ساخت هتل­ ها و مراکز­ خرید آغاز شد که کمک شایانی به بیشتر شدن جذابیت­های گردشگری این جزایر نمود و هم اکنون گردشگران از طریق مونوریل و  تونل زیر آب به این جزایر دسترسی پیدا می ­کنند.

 

نحوه ساخت جزایر

جزایر مصنوعی دبی ، نخل جمیرا

جمیرا مهم­ترین جزیره بین جزایر سه گانه و شاید مهم­ترین جاذبه­ ی گردشگری دبی می­باشد و به شکل نخلی ساخته شده که بالای آن یک هلال وجود دارد. ابعاد این جزیره پنج در پنج کیلومتر بوده و  شامل یک تنه با هفده شاخه می­ باشد. با وجود هزینه­ ی 12 میلیارد دلاری که برای ساخت این جزیره صرف شد بیشتر املاک آن در زمان طرح ریزی جزیره به فروش رفتند که نشان دهنده­ ی جذابیت بالای این ناحیه­ی گردشگری در بین جزایر مصنوعی دبی می­ باشد.

بیشتر هتل­ های ساخته شده در این جزیره در قسمت هلالی آن قرار دارند و با وجود مونوریل دسترسی به اقصی نقاط این جزیره آسان می­ باشد. هم اکنون گردشگران زیادی به این جزیره سفر می­کنند و همه­ ی هتل­ ها و امکانات رفاهی و تفریحی جزیره در دسترس و آماده ­ی استفاده می­ باشند.

نخل جمیرا

نخل جبل علی

یکی دیگر از جزایر مصنوعی دبی نخل جبل علی می باشد. این جزیره دو برابر جمیرا مساحت دارد و در آن 6 تفرجگاه دریایی، پارک آبی و روستای ساحلی ساخته شده است. در حالی که در سال 2007 شاهد به پایان رسیدن ساخت موج شکن این جزیره بودیم با فرا رسیدن بحران اقتصادی ادامه ­ی ساخت آن متوقف شد تا آنجایی که در سال 2015 شرکت سازنده این جزیره یعنی نخیل اعلام کرد که ساخت این جزیره ادامه پیدا خواهد کرد و قرار نیست نیمه تمام بماند و صرفا زمان بیشتری برای ساخت آن نیاز خواهد بود، به نظر می­ رسد با تکمیل این پروژه شاهد یک جاذبه ­ی گردشگری تمام عیار دیگر در دبی خواهیم بود.

نخل جبل علی

جزیره دیره

در ابتدای کار و در زمان طرح ریزی برای جزایر مصنوعی دبی قرار بود دیره  شبیه به دبی و یکی از جزایر سه گانه باشد. ولی بعد از برنامه ریزی مجدد تغییراتی در آن به وجود آمد و با توجه به بزرگ بودن پروژه قرار شد انجام آن به صورت چند بخشی صورت گیرد. قرار است پس از پایان این پروژه بیش از 250 هزار نفر در آن زندگی کنند و تفرجگاه­ ها، هتل­ ها و رستوران­ های بسیاری با هدف بهتر کردن کیفیت گردشگری در دبی در آن گنجانده شوند.

جزیره دیره

مجمع الجزایر جهان

این مجموعه جزایر که در 4 کیلومتری ساحل دبی ساخته شده است به شکل نقش ه­ی قاره­ های جهان می­ باشد. مهندسین برای ساخت این جزایر دست روی مناطق کم عمق ساحلی گذاشتند و با کمک لایروبی و با استفاده از شن­ های شسته دست به ساخت آن زدند. گفته می­ شود برای ساخت این مجموعه جزایر 14 میلیارد دلار هزینه شده است. خلاقیت در ایده ­پردازی و طراحی جزایر مصنوعی دبی را می ­توان یکی از دلایل جذابیت گردشگری این شهر قلمداد کرد.

جزایر مصنوعی دبی ، مجمع الجزایر جهان

Call Now Button