طرح رجیستری گوشی هوشمند

طرح رجیستری گوشی‌های هوشمند برای مسافران

01/02/1397
نکات سفر

طرح رجیستری گوشی‌های هوشمند به فاز عملیاتی رسیده است تاثیر قابل‌توجهی را در اقتصاد ایران به‌واسطه‌ی آن بوجود آمده است. یکی از مزیت‌های این طرح می‌توان به جلوگیری از ورود قاچاق‌ گوشی‌های هوشمند اشاره کرد، اما یکی از سوالاتی که ذهن گردشگران و توریست‌ها را به خود درگیر کرده است تکلیف گوشی‌های مسافرتی است؟ در این مقاله طرح رجیستری گوشی‌های هوشمند برای مسافران را بررسی می‌کنیم؟

گردشگران و توریست‌هایی که به خارج از کشور بنا به هر دلیلی سفر کرده‌اند، باید به محض ورود به کشور باید گزارش خرید آن را به گمرک ایران اعلام نمایند. در چنین شرایطی گمرک ایران با اخذ حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی و عوارض متعلقه نسبت به ثبت شناسه گوشی هوشمند در سامانه‌ی مسافری اقدام می‌کند و گوشی مسافران رجیستر و ثبت‌نام می‌شود. قبل از اجرای این طرح بسیاری گردشگرانی که با تورهای خارجی همانند تور دبی و یا تور آذربایجان در راه بازگشت به کشور گوشی‌های هوشمند با برندهای مختلفی را با خود به کشور می‌آورند که براساس طرح رجیستری باید آن را در گمرک ایران ثبت کنند.

طرح رجیستری گوشی هوشمند
طرح رجیستری گوشی هوشمند

مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد گمرک ایران با ارسال بخشنامه‌ای به گمرک مستقر در فرودگاه‌های بین‌المللی کشور، مهلت زمانی و نحوه‌ی ثبت‌نام IMEI گوشی‌های هوشمند ورودی در سامانه گمرک را اعلام کرد. در این بخش‌نامه آمده است مسافران موظف هستند که حداکثر 10 روز از تاریخ ورود به کشور نسبت به ثبت IMEI گوشی هوشمند خود را در آدرس اینترنتی www.epl.irica.gov.ir/ImeRegister اقدام نمایند.

مقدار پرداخت عوارض هم بر اساس روابط عمومی گمرک ایران عوارض واردات تجاری شرکت‌ها در حدود 16 درصد قیمت اصلی گوشی خریداری شده است که برای صاحبان پرچمداران اپل و سامسونگ در این شرایط گران تمام شود.

Call Now Button