تاثیر مثبت کاهش نرخ دلار در سفرهای خارجی

تاثیر مثبت کاهش نرخ دلار و یورو بر سفرهای خارجی

15/07/1397
نکات سفر

در چند روز نرخ ارز درحال سقوط بوده است و بسیاری از کارشناسان اقتصادی براین باور هستند که این نرخ به 8 هزار تومان نیز برسد. گزارشات بدست آمده نشان می‌دهد که با کاهش نرخ ارز در بازار آزاد، ارز مسافرتی نیز کاهش قیمت محسوسی داشته باشد و همین موضوع منجر به رونق گرفتن سفرهای خارجی در بین گردشگران ایرانی می‌شود.

با کاهش قیمت دلار در بازار ایران، قیمت هر لیر ترکیه نیز به 2 هزار تومان رسیده است. با وجود کاهش ارزش لیر در برابر دلار در طی ماه‌های گذشته، ارزش این ارز در برابر ریال نیز افزایش داشته است. قیمت لیر به‌دلیل محبوبیت تور ترکیه در بین گردشگران ایرانی، همواره مورد توجه بوده است. علاوه‌ بر قیمت لیر، قمیت منات آذربایجان، درام ارمنستان و حتی لاری گرجستان نیز افزایش پیدا کرده بود که همین موضوع باعث کاهش تقاضا برای تور آذربایجان، تور ارمنستان و حتی تور گرجستان شده بود. انتضار می‌رود کاهش قیمت دلار تاثیر مثبتی را در سفرهای خارجی بگذارد و تورهای مسافرتی از رونق برخوردار شوند. شایان ذکر است که درحال حاضر پرواز تهران به استانبول با کاهش نرخ ارز، تورم کشور ترکیه و همچنین کاهش ارزش لیر روند کاهش قیمت را داشته باشد. تور تفلیس نیز به عنوان مقصد دیگر مورد علاقه‌ی ایرانی‌ها نیز شرایط مشابه استانبول را دارد و قیمت آن روبه‌ کاهش است.

متقاضیان برای خرید ارز مسافرتیمی‌بایست بلیت، گذرنامه و روادید (برای کشورهایی که نیاز به ویزا دارند) را به بانک یا صرافی ارائه کند. هر مسافر فقط یک بار در سال می‌تواند از شعب بانک ارز مسافرتی دریافت کرده و سقف آن برای کشورها متفاوت است؛ به گونه‌ای که برای کشورهای همسایه و مشترک‌المنافع حداکثر ۵۰۰ یورو و برای سایر کشورها تا ۱۰۰۰ یورو به مسافر پرداخت خواهد شد.

عملیات فروش ارز مسافرتی در شعب میرداماد، اسکان، مرکزی، بازار، امام حسین، هفتم تیر، استاد معین و کاشف صورت می‌گیرد.

Call Now Button