چرا تور گرجستان

تور گرجستان که چند سالی‌ست در میان ایرانیان رونق گرفته است، از آن دست تورهایی‌ست که رونقش را نه مدیون جذابیت‌های مصنوعی چند ساله، که مدیون ویژگی‌های تاریخی هزاران ساله است. شهر تفلیس که پایتخت گرجستان است، به نوعی خود یک جاذبه گردشگری‌ست! شاید تعجب کنید، اما نمی‌توان جاذبه‌های گردشگری گرجستان را از این کشور متمایز دانست. قدم زدن در خیابان‌های تفلیس، هیچ فرقی با مشاهده بناهای چند صد ساله و جاذبه‌های طبیعی ندارد! اما پیش از پرداختن به تور گرجستان، بهتر است که کمی بیشتر در مورد این کشور حرف بزنیم؛

مقاصد اصلی در تور گرجستان

تورهای لحظه آخری گرجستان

قیمت تورهای گرجستان

قیمت تور گرجستان بسیار مقرون به صرفه می‌باشد و با توجه به جذابیت‌هایی که در این کشور وجود دارد وسوسه سفر به این کشور زیبا را دوچندان کرده است.اگر از قدم زدن در گردشگاه‌های ساحلی و غذاخوردن در رستوران‌ها و کافه‌های مشرف به ساحل لذت می‌برید، تور باتومی لحظات به‌یادماندنی را برای شما رقم خواهد زد.

بهترین زمان برای سفر به گرجستان

فصل بهار را باید بهترین زمان برای سفر به گرجستان دانست. زیرا آب‌وهوای گرجستان در این فصل معتدل است. گرجستان دارای زمستان‌های بسیار سرد و تابستان‌هایی با آب‌وهوای نسبتا گرم یعنی حدود۲۰ تا۳۰ درجه سانتیگراد دارد که این شرایط سفر را برای بسیاری از سفردوستان دشوار می‌کند. بیشتر مردم دوست دارند در معتدل‌ترین وضعیت آب‌وهوایی یک کشور به آنجا سفر کنند. البته در بهار نیز این کشور از ماه دوم شاهد بارش‌های مکرر بهاری است با این حال این بارش‌ها چیزی از اعتدلال هوا کم نمی‌کند.

اما گرجستان در فصل پاییز در زیباترین حالت خود قرار دارد. بارش‌های مکرر پاییزه، طبیعتی غرق در رنگ، زمینی که از برگ‌های نارنجی پاییز پوشیده است و هوایی رویایی همه نشان‌ از این دارند که گرجستان در پاییز یک گرجستان رویایی است.

معرفی گرجستان

گرجستان کشوری اروپایی آسیایی با اکثریت مسیحی‌ست. مردم این کشور عمدتاً از نژاد گرجی بوده و از لحاظ تبارشناسی جزو اقوام باستانی هند و اروپایی محسوب می‌شوند. زبان، خط و الفبای گرجی جزء یکی از ۱۴ رسم‌الخط غیروابسته در دنیا می‌باشد و به طور کلی شامل سه نوع الفبای تقریباً مشابه است: آسُمْتاوْرولی، نوسْخوری و مْخِدْرولی که البته دو الفبای اولی بیشتر مختص به کتیبه‌های قدیمی بوده و امروزه کاربرد چندانی ندارد.

تورهای گرجستان محل بسیار خوبی برای بازدید از هنرهای تجسمی است. این هنرهای تجسمی که در مجسمه‌سازی و تصویرگری و نقاشی جلوه‌گر می‌شوند، ارزش تاریخی زیادی دارند و گاه برای استناد به مبدأ برخی از سبک‌ها به گرجستان رجوع می‌کنند.

مردم گرجستان، مردمی خونگرم و مهربان‌اند و شاید این جمله کلیشه‌ای را باور نکنید، اما گرجی‌ها بسیار مهمان‌نوازند. مهمان‌نوازی گرجی‌ها شاید بیشتر به خاطر سیر تمدن گرجستان باشد؛ این نکته مهم در رفتار مردم به خوبی قابل مشاهده است که اعتماد به نفسی تاریخی را نفس می‌کشند!اعتماد به نفسی که نه منجر به غرور، بلکه منجر به نوعی عالی از فروتنی شده است و این فروتنی گاه گردشگران را به ذوق می‌آورد.

شهرهای مهم گرجستان به غیر از تفلیس، پوتی، روستاوی، گوری، کوتائیسی، چیاتورا، تقیبولی، متسختا، تسقالتوبو، زوگدیدی و باتومی هستند که در میان این شهر، تورهای تفلیس و باتومی، جزو بهترین تورهای گرجستان هستند. باتومی که شهری ساحلی در غرب گرجستان است، از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بهره می‌برد که همه ساله گردشگران فراوانی را از سراسر جهان به گرجستان می‌کشاند.

هنر در گرجستان

در ادامه بحث بالا به ویژگی‌هایی از کشور گرجستان می‌رسیم که این کشور را به یکی از پرمخاطب‌ها در حوزه گردشگری تبدیل کرده‌اند. اکثر گردشگران، تمام وقت خود را در تورهای گرجستان به گشت و گذار و شب‌گردی در خیابان‌های تفلیس و باتومی می‌گذرانند، اما بهتر است که حداقل یک روز را به شناخت مصادیق هنر در این کشور اختصاص دهند؛ چرا که مطمئناً عدم تجربه و بازدید از هنرهای گرجستان به ضرر گردشگران تمام خواهد شد.

چنانچه که در بالا گفته شد، هنرهای تجسمی در گرجستان تاریخچه سترگی دارند. پس از آن‌ها، خوشنویسی هم از سالیان دور در گرجستان مرسوم بوده است و یکی از جذابیت‌ها در تور گرجستان، تماشای لوح‌های خوشنویسی‌شده در گالری‌ها و خیابان‌ها و مغازه‌‌هایی‌ست که آن‌ها به فروش می‌رسانند.

رقص هم در گرجستان پیشینه بسیار قدرتمندی دارد و سال‌هاست که سبک‌های مختلف رقص گرجی در فستیوال‌های گرجستان به نمایش گذاشته می‌شود. از این فستیوال‌ها بشنوید که در اکثر شهرهای گرجستان شکل می‌گیرند و در شهر تفلیس هر شب گردشگران و مردم شهر را به دور هم جمع می‌کنند. این فستیوال‌ها که تعداد بسیار زیادی از آن‌ها رایگان هستند از آخرین ساعات شب آغاز می‌شوند و تا نزدیکی صبح به طول می‌انجامند.

غذا در تور گرجستان

غذاهای گرجستان هم تنوع بسیار زیادی دارند و به نوعی می‌توان این غذاها را با غذاهای مناطق شمالی ایران مقایسه کرد. البته آشپزی مردم گرجستان تأثیر کمی از آشپزی شرق آسیا پذیرفته است که شاید آثار به جامانده از حمله مغول‌ها به این کشور باشد. انواع کباب‌ها، دقیقاً به شکلی ایرانی در این کشور طبخ می‌شوند و در کنار غذاهای دریایی ویژه، خورشت‌هایی لذیذ هم جزو تغذیه گرجی‌ها هستند. ذائقه گرجی‌ها به شدت به ایرانیان نزدیک است و پیشنهاد می‌شود که در تور گرجستان حتماً سری به رستوران‌هایی که غذای گرجی سرو می‌کنند بزنید.

بازارهای سنتی تور گرجستان

بازارهای سنتی زیادی در شهرها وجود دارند که در کنار مراکز خرید گرجستان، می‌توانند نیاز همه گردشگران تور گرجستان را برای خرید سوغاتی و اجناس موردعلاقه‌شان برطرف کنند. البته به گردشگران توصیه می‌شود که گردش در بازارهای سنتی تفلیس و باتومی را فراموش نکنند؛ چرا که نزدیکی فرهنگ گرجی‌ها به ایرانیان، موقعیت خوبی را برای خرید ارزان قیمت فراهم می‌کند و گردشگران می‌توانند، اجناس ارزان قیمتی را که سوغاتی‌های مناسبی هستند، برای دوستان و آشنایان و خودشان خریداری کنند.

در مجموع تورهای گرجستان، تورهای ویژه‌تری به نسبت سایر تورهای اطراف ایران هستند و توصیه می‌شود که به جای هزینه‌های چندباره برای تورهای کشورهای همسایه ایران، حتماً یک بار تورهای این کشور را امتحان کنند. البته تورهای ارزان گرجستان هم به وفور یافت می‌شوند و سالیان سفر هم این نوید را به گردشگران می‌دهد که یاری‌گر آن‌ها در انتخاب بهترین تورهای گرجستان مناسب با بودجه موردنظرشان باشد.

و باز هم چرا گرجستان

در درجه اول گرجستان دارای طبیعت فوق‌العاده زیبایی است که می‌تواند چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره کند. طبیعت گرجستان شما را به یاد طبیعت منحصر به  فرد اسکاتلند می‌اندازد شاید حتی مناظر گرجستان را بتوان رویایی‌تر نیز دانست. در درجه دوم نوع معماری کوچه‌ها و ساختمان‌های تفلیس بسیار زیبا و منحصربه‎فرد است. کوچه‌ها و خیابان‌هایی باریک که ساختمان‌های معمولا آجری و معمولا سنگ‌فرش شده آنها را زینت بخشیده‌اند و می‌توانند بهترین سوژه‌های عکاسی را در اختیار شما بگذارند. قدم زدن در چنین شهری خود می‌تواند کافی‌ترین دلیل برای سفر به گرجستان باشد.

کانال تلگرام