کشور آلمان به علت دارا بودن یکی از بهترین اقتصادها ی جهان و اروپا مقصد بسیاری از مهاجران است. اما برای ویزای این کشور سوالات زیادی از مدارک گرفته تا هزینه ها وجود دارد. اگر به دنبال ویزای توریستی، کاری و دیگر انوع دیگر ویزای آلمان هستید با ما همراه باشید تا با صفر تا صد گرفتن ویزای آلمان آشنا شوید. ابتدا مدارک لازم برای گرفتن ویزای آلمان را بیان می کنیم و پس ازآن سراغ انواع ویزای آلمان می رویم:

 • تکمیل دقیق فرم درخواست ویزا
 • پاسپورت با اعتبار بیش از شش ماه و داشتن حداقل 2 برگه خالی
 • شناسنامه + کپی همه صفحه ها
 • کارت ملی+ کپی همه صفحه ها
 • کارت پایان خدمت یا معافیت (آقایان)
 • بیمه مسافرتی (با ارزش بیش از 30 هزار یورو)
 • 2 عکس جدید با پشت زمینه سفید
 • نامه تمکن مالی و گردش حساب 3 ماهه
 • بلیط رفت و برگشت برای سفر توریستی
 • رزرو هتل یا مدارک اقامتی دیگر
 • برگه پذیرش دانشگاه برای کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • برگه بورسیه برای بورسیه های دکتری
 • مدارک پزشکی برای ویزای درمانی
 • کپی از ویزاهای گذشته همراه با کپی از مهر ورود و خروج
 • در صورت داشتن دعوت نامه، مدارک دعوت کننده

افراد شاغل:

 • فیش حقوقی
 • گواهی اشتغال به کار
 • لیست بیمه 6 ماه آخر
 • نامه مرخصی
 • گواهی مالیت بر درآمد
 • ترجمه حکم کارگزینی
 • گردش مالی 6 ماه آخر

اگر شغل آزاد دارید یا کارفرما هستید:

 • کپی پروانه کسب
 • گردش مالی 6 ماه آخر
 • گواهی مالیات بر درآمد
 • لیست بیمه کارکنان

دانشجویان و دانش آموزان:

 • گواهی ثبت نام در مدرسه یا دانشگاه
 • رضایت نامه محل تحصیل برای ترک تحصیل در مدت سفر

بازنشسته ها:

 • گردش مالی 6 ماه آخر
 • گواهی دریافت حقوق و تمکن و پرینت مالی

فراموش نکنید که همه کپی ها را باید در کاغذ A4 ارائه کنید. حتی اگر اندازه مدرک مورد نظر تفاوت داشته باشد.

ویزای توریستی آلمان

با گرفتن ویزای توریستی آلمان شما می توانید به کشورهای دیگر در حوزه شینگن نیز سفر کنید. از این رو برخی به آن ویزای شینگن آلمان نیز می گویند. جاذبه های گردشگری آلمان به تنهایی بسیار است، حال تصور کنید که از کشورهای همجوار آن نیز دیدن کنید. اما نکته درباره ویزای توریستی این است که با آن می توانید 90 روز اقامت را طی فرصتی 6 ماهه داشته باشید. برای ویزای توریستی باید بدانید که تمکن مالی و گردش حساب نقش پر رنگی در دریافت ویزا بازی می کنند و داشتن دعوت نامه نیز می تواند کمک شایانی به موفقیت شما در دریافت ویزا کند. توجه داشته باشید که گرفتن ویزای توریستی آلمان کمی سخت است و درصد موفقیت برای کسانی که دعوت نامه اقوام یا کاری دارند، بسیار بالاتر است. توجه داشته باشید که در ویزاهای چند بار ورود که اعتبار بیشتری دارند می توانید در هر 6 ماه مدت 90 روز اقامت داشته باشید.

ویزای توریستی آلمان

ویزای کار آلمان

گرفتن ویزای آلمان با دعوت نامه در این نوع ویزا نیز مصداق پیدا می کند. یعنی باید از یک کارفرما یا سازمان آلمانی دعوت نامه ای برای شما صادر شود. مدت اعتبار ویزای کار آلمان به میزانی که کارفرما به شما احتیاج دارد وابسته است. برای اینکه با ویزای شما موافقت شود معمولا باید حقوق شما از یک حدی بالاتر باشد. این مقدار بسته به رشته و شغل متفاوت است و توسط کشور آلمان تعیین می گردد. به ویزای کار آلمان بلو کارت (Blue Cart) نیز می گویند. اما نوع دیگری از ویزای کار با نام جاب سیکر (Job Seekar) یا ویزای جستجوی کار در آلمان نیز صادر می شود.

ویزای جستجوی کار آلمان یا جاب سیکر

محدودیت ها برای دادن این ویزا از بلو کارت کمتر است ولی اعتبار آن نیز کمتر می باشد. در این نوع ویزا به شما اجازه داده می شود مدتی در آلمان به دنبال کار بگردید و به این ترتیب می توانید اخذ ویزای آلمان بدون دعوتنامه را تجربه کنید. کاری که پیدا می کنید باید مرتبط با رشته تحصیلی و سابقه کار شما باشد. همچنین باید حداقل حقوق و استانداردهای لازم را از نظر دولت آلمان داشته باشد.

ویزای جستجوی کار آلمان

ویزای تحصیلی آلمان

دانشگاه های آلمان دارای اعتباری بین المللی هستند. وضعیت صنعتی قدرتمند این کشور خود گواه این مدعاست. علاوه بر اعتبار و سطح علمی، هزینه تحصیل نیز در آلمان بسیار کم است و بعضا رایگان می باشد. همچنین تحصیل در این کشور آینده روشنی به همراه دارد و بعد از فارغ التحصیلی گزینه های زیادی پیش روی خود خواهید داشت. برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان علاوه بر مدارک عمومی تر نیاز خواهید داشت که از یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرید. همچنین برای تحصیل در دانشگاه های آلمانی حداقل باید مدرک زبان B1 داشته باشید.

ویزای تجاری آلمان

قبلا بارها به وضعیت خوب اقتصادی آلمان اشاره کردیم، اقتصاد این کشور در جایگاه چهارم جهان قرار می گیرد. به این ترتیب صاحبان مشاغل و تجار علاقه زیادی به این کشور دارند و مسافرت های کاری به آلمان بسیار محبوب است. هرچند تعدادی از کشورها می توانند بدون این ویزا هم با شرکت های آلمان داد و ستد کنند ولی ایرانی ها باید ویزای تجاری آلمان را بگیرند. به این ترتیب شما باید از شریک تجاری یک دعوت نامه داشته باشید. همچنین برای اقامت بیشتر از یک ماه باید درباره جلسه های تجاری توضیح ارائه دهید. گردش حساب 6 ماهه، اجازه نامه مدیریت برای سفر کارمندان، اسنادی که ثابت کند بین دو شرکت روابطی وجود دارد و اساسنامه شرکت تجاری از دیگر مدارکی است که برای این نوع ویزا مورد نیاز است.

ویزای ترانزیت آلمان

اگر در سفر خود از فرودگاه های آلمان عبور می کنید نیاز به ویزای ترانزیت خواهید داشت. به کمک ویزای ترانزیت که به آن ویزای نوع A هم می گویند، می توانید تا 12 ساعت در فرودگاه بمانید و سپس با پرواز جدیدی از آن خارج شوید.

ویزای آلمان

سایر ویزاهای آلمان

برخی دیگر از ویزاهای آلمان به موارد خاص تر مربوط می شوند. برای مثال اگر کسی با یک آلمانی ازدواج کند می تواند با ارائه گواهی ازدواج برای ویزای این کشور اقدام کند. برخی نیز با انجام تحقیقات و برای داشتن فرصت مطالعاتی می توانند برای ویزای آلمان اقدام کنند. جشنواره ها و مسابقات ورزشی و هنری نیز می تواند دلیلی برای گرفتن ویزای آلمان باشند. برای این منظور باید ثابت کنید که می خواهید در چنین رویدادی حضور داشته باشید. اگر این امر از طرف سفارت آلمان پذیرفته شود، می توانید ویزا بگیرید. برای شرکت در نمایشگاه های آلمان نیز می توان اقدام به اخذ ویزا کرد. اگر سابقه سفر تجاری به آلمان را داشته باشید احتمالا این ویزا به راحتی یه شما داده می شود. در این نوع ویزا به زمان بندی توجه ویژه ای کنید تا زمان دریافت ویزا از زمان نمایشگاه نگذرد.

برای درمان هم می توانید درخواست ویزای آلمان بدهید و در این کشور به بیمارستان بروید و مراحل درمانی را طی کنید. برای گرفتن این نوع از ویزای آلمان باید نامه پذیرش بیمارستان، توصیه نامه پزشک و همه مدارک بیماری را در کنار تمکن مالی ارائه کنید.

چگونه وقت سفارت آلمان بگیریم؟

وقت سفارت آلمان به صورت آنلاین و به وسیله کارگزاری سفارت یعنی ویزامتریک انجام می شود. توجه کنید که این کار باید با دقت انجام شود و اینجاست که می توانید روی تجربه همکاران ما حساب کنید. پس از انتخاب نوع ویزا روز و ساعت مراجعه از بین گزینه های موجود انتخاب می گردد.

زمان تعیین شده برای وقت سفارت آلمان برای انواع ویزا متغییر است. مثلا برای پیوستن به خانواده می تواند 6 هفته باشد یا برای دارندگان بورسیه 3 تا 4 هفته طول می کشد. برای اقامت های دانشجویی، مدارس و آموزش زبان در حال حاضر حدود 1 سال زمان نیاز است. برای ویزای Job Seeker آلمان هم در حال حاضر باید حدود 1 سال صبر کنید. ولی بلوکارت شرایط بهتری دارد و می توانید برای چیزی کمتر از یک ماه بعد از اقدام، وقت سفارت بگیرید. توجه کنید که ویزای تحصیلی و کاری از طریق ویزامتریک نمی باشد.

وقت سفارت آلمان

چرا ویزای آلمان ریجکت می شود؟

معمولا مهم ترین دلیل ریجکت شدن ویزای آلمان این است که برای افسر ویزا ثابت نشود که قصد بازگشت از آلمان را دارید. یا به نوعی این شک به وجود بیاید که پس از رسیدن به آلمان اعلام پناهندگی کنید. توجه داشته باشید که مدارک جعلی می تواند این شک را به یقین تبدیل کند و به هیچ وجه سراغ موارد این چنینی نروید. در برخی موارد بهتر است هدف از سفر، بلیط برگشت و برنامه سفر را برای محکم کاری ارائه دهید.

سفارت آلمان در تهران

آدرس سفارت آلمان در تهران: خ فردوسی، نبش کوچه برلن، پلاک 324
البته باید بدانید که قسمت ویزا و خدمات کنسولی سفارت فعال نیست و برای این امور باید از طریق ویزامتریک اقدام کرد.
آدرس ویزامتریک در تهران:
شما می توانید برای ثبت اطلاعات بایومتریک و تحویل مدارک از یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 8:30 صبح تا 16:30 بعد از ظهر به دفتر ویزا متریک مراجعه کنید.

آدرس: خیابان بهشتی، خیابان وزرا (خالد استانبولی)، نبش خیابان بیست و یکم، ساختمان شیراز، شماره 137، طبقه 1

هزینه ویزای آلمان

هزینه ویزای آلمان برای ویزای کوتاه مدت 80 یورو برای بزرگسالان و 40 یورو برای بچه های 6 تا 12 سال می باشد.

Call Now Button