ایرانی ها بیش تر به کدام کشورها سفر می‌کنند

ایرانی‌ها بیش‌تر به کدام کشورها سفر می‌کنند؟

07/06/1397
نکات سفر

صنعت توریسم در جایگاه بالایی در سطح جهانی برخوردار است و سومین صنعت مولد شغل و سرمایه بعد از صنعت نفت و خودروسازی می‌باشد. این صنعت ضمن درآمد‌زایی بسیار گسترده نقش کلیدی را در اقتصاد ایفا می‌کند. در این میان شهروندان ایرانی آمار بالایی در سفرهای خارجی دارند و هرساله به این تعداد افزوده می‌شود، از این‌رو جهان کشورهای مختلف جهان زمینه‌ی بازدید گردشگران ایرانی را با یکدیگر رقایت می‌کنند و زمینه‌های ورود گردشگران ایرانی را فراهم می‌کنند. براساس آمار منتشر شده سالانه بیش‌از 9 میلیون گردشگر ایرانی از چمدان‌های خود را برای سفرهای خارجی می‌بندند. ایرانی‌ها بیش‌تر به کدام کشورها سفر می‌کنند؟

  • ترکیه

ترکیه از جمله کشورهای محبوب در بین ایرانی‌ها می‌باشد و حجم سفر شهروندان ایرانی افزایش چشم‌گیری را به‌خود دیده است. براساس آمارهای منتشر شده در ماه ژوئیه از حدود 134 هزار نفر در ابتدای تابستان سال قبل به 254 هزار نفر در ابتدای سال جاری رسیده است. سهم شهروندان ایرانی 3 درصد به 5 درصد کل گردشگران خارجی ترکیه رسیده است. بیش‌تر این مسافران در ایام نوروز و تعطیلات تابستانی راهی سفر می‌شوند. نکته قابل توجه دیگر در مورد سفر ترکیه این است که ایرانی‌ها برای سفر به این کشور احتیاج به ویزا ندارند و می‌توانند در مدت زمان کوتاهی مهیای سفر شوند. خصوصیات متفاوتی که شهرهای ترکیه دارند، این امکان را برای گردشگران فراهم می‌کند که در هریک از تورهای ترکیه، تجربه‌ای خاص به دست بیاورند و همین نکته عامل خوبی برای تصمیم‌گیری در مورد سفر به شهرهای مختلف ترکیه است که می‌تواند در تورهای متنوع ترکیه جلوه گر شود. در بین شهرهای ترکیه توراستانبول، تور آنکارا، تور کوش آداسی و تور آنتالیا از محبوبیت بیش‌تری برخوردار هستند.

  • ارمنستان

ارمنستان کشور کوچک در منطقه‌ی قفقاز است که جاذبه‌های گردشگری زیادی را در دل خود جای داده است. ااین کشور همراه به عنوان کشور دوست مردم ایران شناخته می‌شود و دارای تاریخی هزار ساله می‌باشد. بر طبق گزارشات سازمان آمار ملی ارمنستان میزان سفر گردشگران ایرانی به این کشور تنها در دو سال حدود 30 درصد رشد داشته است و بعد از روسیه بیش‌ترین سهم گردشگر از ایران به ارمنستان است. از سوی دیگر عواملی همچون وجود مشکلات فرهنگی بین دو ملت و حضور جامعه‌ی ارمنی در ایران، نقش مهمی در جذب گردشگر ایرانی داشته است. ایروان به عنوان پایتخت ارمنستان جایگاه ویژه‌ای توریسم این کشور دارد و مسافران در تور ایروان احساس آرامش می‌کنند.

  • آذربایجان

در کنار ترکیه و ارمنستان، از دیگر کشورهای در بین ایرانی‌ها آذربایجان می‌باشد. تور آذربایجان در دسته بندی تورهای ارزان قرار می‌گیرد و افراد می‌توانند علاوه بر سفر هوایی، سفر زمینی را نیز تجربه کنند. این کشور دارای جاذبه‌های گردشگری هیجان‌انگیز زیادی است در کنار طبیعت بکر است که مسافران را شگفت‌زده می‌کند. از جمله عواملی که در طی سفر ایرانیان را مجذوب خود می‌کند فرهنگ نزدیک هر دو کشور است. نکته قابل توجه دیگر در مورد تورهای آذربایجان، که گردشگران را به خود جذب می‌کند، سالن‌های پرشمار اپرا و باله است که در تمام طول سال فعال هستند. این سالن‌ها آنقدر به شهرت رسیده‌اند که علاقمندان به هنر را از کشورهای اطراف جذب می‌کنند.

  • تور مالزی

نماینده‌ی توریسم مالزی در این نشست فهرست پنج کشوری که گردشگران آن‌ها بیش‌از هر کشور دیگری در مالزی هزینه می‌کنند را اعلام کرد که از این نظر ورود شهروندان ایرانی به این کشور رتبه پنجم پس از عربستان سعودی، کویت، عمان و امارات قرار دارد. به‌طور میانگین هر ایرانی 7 میلیون تومان در تور مالزی خرج می‌کند. هتل‌های مالزی از جمله هتل‌های مطرح و لوکس در جهان به‌حساب می‌آیند که هرساله در تمام فصول سال آماده‌ی پذیرایی از توریست‌ها می‌باشند. در تور کوالالامپور  بسیاری از هتل‌ها در مرکز شهر در اطراف برج‌های دوقلو واقع شده‌اند و مسافران می‌توانند علاوه بر دیدن جاذبه‌های توریستی و خرید از برند‌های مطرح جهان در رستوران‌های لوکس با منوی متنوع سفر جذابی را تجربه خواهید کرد.

  • عراق

عراق از جمله کشورهای دوست و هماسیه‌ی ایران محسوب می‌شود و به‌دلیل وجود بارگاه مقدس امام حسین (ع) گردشگران ایرانی زیادی را به‌ویژه در زمان اربعین به‌خود می‌کشاند. براساس آمار منتشر در سال گذشته بیش از 2 میلیون زائر ایرانی همزمان با اربعین حسینی وارد عراق شدند. اما اربعین تنها مناسبتی نیست که ایرانی‌ها به ایرانی‌ها را به عراق می‌کشاند، از دیگر مناسبت‌های دیگر می‌توان به تاسوا و عاشورای حسینی، شب‌های قدر، 13 رجب و حتی روز عرفه اشاره کرد.

  • گرجستان

گرجستان یکی از زیباترین کشورهای اطرافق ایران است که هرساله گردشگران زیادی را در تور گرجستان به خود می‌کشاند. این کشور زیبا جاذبه‌های گردشری زیادی را در دل خود جای داده است و در کنار آن طبیعت بکر و خیره‌کننده‌ای دارد. دو شهر تفلیس و باتومی در بین ایرانی‌ها در جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و براساس آمار منتشر شده توسط سازمان آمار گرجستان، ورود گردشگران ایرانی به این کشور در ماه اوت به 55 هزار نفر رسیده است. علت رشد سفر ایرانی‌ها به گرجستان ارزان بودن سفر به این کشور در کنار جاذبه‌های هیجان‌انگیز و زیبا می‌باشد.  شما می‌توانید با عضویت در کانال تلگرام آژانس مسافرتی سالیان سفر از آخرین قیمت‌های تورها با خبر شوید.

Call Now Button