مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در اروپا و کانادا

زبان، اصلی ترین نیاز ما برای برقراری ارتباط، گفت و گو، گفتن خواسته ها و مشکلاتمان است. زندگی کردن در جایی که به زبانشان آشنایی نداشته باشیم بسیار سخت خواهد بود و مارا با چالش های زیادی روبه رو خواهد کرد. پس یادگیری زبان  مهم ترین موضوع برای شخصی است که قصد مهاجرت دارد. چناچه شما قصد مهاجرت تحصیلی به اروپا یا آمریکا را داشته باشید به مدرک زبان آیلتس یا تافل نیاز دارید. اهمیت مدارک برای تحصیل در اروپا و کانادا  خیلی زیاد است و درصورت عدم وجود این مدرک درخواست پذیرشتان رد شود.

در این مقاله قصد داریم تا همه چیزهای مهم در مورد اهمیت مدرک زبان برای تحصیل در کانادا و اروپا را بررسی کنیم.

مدرک زبان آیلتس یا تافل برای تحصیل در اروپا و  کانادا


مدرک-زبان-مورد-نیاز-برای-تحصیل-در-اروپا-و-کانادا

طی سال های اخیر  داشتن هر کدام از مدارک تافل یا آیلتس  مورد تایید اکثر دانشگاه های جهان است. اما اگر در کشوری قصد تحصیل دارید که به زبانی غیر از انگلیسی صحبت میکنند باید مدارکی مبنی بر بلد بود آن زبان را ارئه دهید.

مثلا در دانشگاه های آلمان، مدرک زبان سطح B1 برای پذیرش در دانشگاه ها مورد نیاز است ویا کشور فرانسه از آن دسته از کشورهایی است که به شدت بر گسترش زبان فرانسوی معتقد می باشد. اگرچه  امکان تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور وجود دارد اما مسلط بودن به فرانسوی یک امتیاز مهم محسوب می شود.

اگر قصد تحصیل در دانشگاه های آمریکای شمالی( ایالات متحده و کانادا) و استرالیا را دارید باید بدانید که برای دانشگاه های این کشورها مدرک زبان آیلتس و تافل مهم است.

مدرک تافل، اکثرا مورد پذیرش دانشگاه های آمریکا و آیلتس مورد پذیرش دانشگاه های کانادا و استرالیا است. متقاضی حتما باید یکی از این مدارک را در پرونده اش داشته باشد.

نمره مورد قبول زبان برای پذیرش


میزان نمره مورد قبول برای هر دانشگاه بستگی به کشور و دانشگاه مورد نظرتان دارد. برای اطلاع از این موضوع باید به سایت دانشگاه مورد نظر رفته و در Minimum Requirements و در قسمت English language proficiency  میزان نمره مورد نیاز برای پذیرش را ببینید.

در بیشتر دانشگاه ها نمره ی مورد قبول برای مدرک آیلتس بین 6.5 تا 7.5 است و برای تافل 80 تا 100.

نمره-مورد-قبول-زبان-برای-پذیرش

اهمیت مدرک زبان در روند پذیرش


اهمیت مدرک زبان به قدری زیاد است که جود ضعف در آن با هیچ چیز قابل جبران نیست. در فرایند پذیرش وقتی مدارکتان به  مرحله ی ارزیابی می رسد اول از همه، مدارک زبان را بررسی و نمره مدرک تان را نگاه می کنند و بعد از اینکه مطمئن شدند شما سطح زبان موردنیاز را دارید سپس بقیه مدارک را بررسی میکنند.

گرفتن مدرک زبان به قدری برای دانشجویان توانمند ایرانی مشکل است که آنها را از داشتن آینده ای خوب و تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا باز میدارد و باعث می شود تا میدان برای دانشجویان چینی، کره ای، هندی که در مباحث علمی و توانایی های آکادمیک از  دانشجویان ایرانی پایین ترند باز شود.

کدام بهتر است؟ آیلتس یا تافل؟


هیچ گونه برتری بین این دو مدرک وجود ندارد و شما باید بسته به هدف مهاجرتتان برای گرفتن مدرک زبان اقدام کنید.

اگر میخواهید مهاجرت کنید آیلتس بهترین گزینه است اما اگر قصد مهاجرت تحصیلی را دارید باید بر طبق ضوبط و قوانین دانشگاه مورد نظرتان اقدام کنید. در بعضی از دانشگاه ها مدرک تافل معتبر تراز آیلتس و یا برعکس آن است.

کدام-بهتر-است؟-آیلتس-یا-تافل؟

شباهت و تفاوت آیلتس و تافل


هردوی این آزمون ها از چهار بخش Listening, Speaking, Readingو Writing تشکیل شده اند.

تفاوت این دو آزمون در نحوه ی برگزاری آن هاست. آیلتس  امتحانی کاغذی و کتبی است و برای سنجش مهارت در  Speaking شخص باید در مصاحبه شرکت کنند.

آزمون تافل کاملا کامپیوتری می باشد و برای سنجش توانایی گفتار شخص صدایش ضبط می شود و زمان برگزاری آزمون تافل از آیلتس بیشتر است.

بخش سنجش گفتاری  ر آزمون تافل همیشه بخش سوم آن است اما در آزمون آیلتش شخص شرکت کننده تا یک هفته بعد از آزمون می تواند در سنجش گرفتاری شرکت کنند.

شرایط لازم برای شرکت در آزمون تافل


 • بلد بودن کار با کامپیوترو اینترنت
 • داشتن اینترنت پر سرعت
 • سرعت تایپ خوب و ابالا
 • تمایل صحبت با کامپیوتر به جای انسان
 • تمرکز طولانی مدت
 • توانایی و مهارت در تست زنی
 • داشتن لهجه ی مناسب

شرایط-لازم-برای-شرکت-در-آزمون-تافل

شرایط لازم برای شرکت در آزمون آیلتس


 • سرعت عمل خوب در پاسخگویی به سوالات
 • شرکت در آزمون کتبی
 • درک لهجه ها
 • توانایی صحبت کردن با شخص به زبان انگلیسی

تحصیل در اروپا بدون نیاز به مدرک زبان


تحصیل-در-اروپا-بدون-نیاز-به-مدرک-زبان

گرفتن  مدرک زبان آیلتس یا تافل با حدنصاب نمرات اعلام شده برای بعضی ها خیلی دشوار است. یک راه برای تحصیل کسانی که توانایی دریافت هیچ کدام از مدارک زبانی را ندارند وجود دارد.

بسیار از کشورها در اروپا مثل: آلمان، فرانسه، اتریش و اسپانیا  شرایطی برای تحصیل دانشجویان خارجی بدون مدرک زبان فراهم کردند. بدین صورت که باید برای برخی از دانشگاه ها درخواست ادامه تحصیل دهید به شرط آنکه در  دوره های آموزش زبان رسمی آن کشور به اسم فاندیش شرکت کنید. در این شرایط افراد با حداق نمره و حداقل مهارت می توانند وارد دانشگاه شوند.

 تحصیل در اروپا بدون مدرک زبان در مدارس

برای تحصیل دانش آموزان زیر 18 سال نیازی به ارائه مدرک زبان نیست. در مدارس هر کشور تدریس به زبان انگلیسی انجام می شود. یعنی دانش آموز باید به زبان آشنا باشد اما نیازی به ارائه مدارک ندارند.

تحصیل در اروپا بدون داشتن مدرک زبان در دوره کارشناسی وکارشناس ارشد

در طی روند کارهای پذیرش از سوی دانشگاه، مصاحبه ای با  شخص متقاضی انجام می شود که درآن میزان سطح زبان شخص تعیین میگردد. اگر از نظر دانشگاه  شخص، سطح زبان خوبی داشته باشد نیازی به ارائه مدرک زبان نیست. نکته ی جالب این که برخی از کشورهای اروپایی برای دانشجویان متقاصی دوره های یادگیری زبان رسمی کشورشان را برگزار میکنند.

تحصیل-در-اروپا-بدون-داشتن-مدرک-زبان-در-دوره-کارشناسی-وکارشناس-ارشد

تحصیل در اروپا بدون داشتن مدرک زبان در دوره دکتری و بالاتر

تحصیل در مقطع دکتری بدون داشتن مدرک زبان امکان پذیر نیست. اگر شخص متقاضی مدرک زبان ندارد می تواند درد دوره های شش ماهه تا 1 ساله آموزش زبان شرکت کند. هزینه ی این دوره ها در کشورهای اروپایی بین 4 هزار تا 22 هزار یورو است.

تحصیل در کشورهای اروپایی بدون نیاز به مدرک زبان


اتریش: تحصیل در این کشور محدودیت سنی ندارد. برای هر مقطع تحصیلی می توانید در این کشور ادامه تحصیل دهید. شما با مدرک دیپلم میتوانید برای ادامه تحصیل به این کشور بروید و برای آموزش زبان باید در دوره های زبان شرکت کرده و مدرک زبان بگیرید.

تحصیل-در-کشورهای-اروپایی-بدون-نیاز-به-مدرک-زبان

اسپانیا: حداقل تسلط بر زبان انگلیسی برای تحصیل در این کشور کافی است. با این شرایط  شما می توانید در کالج های این کشور تحصیل کنید.

فرانسه:  اگر فاصله با گپ تحصیلیتان کمتر از 5 سال است و مدرک دیپلم دارید می توانید در دوره های یک ساله زبان فرانسوی شرکت کرده و با دریافت نمره مناسب در این کشور تحصیل کنید; نیازی نیست به فرانسوی مسلط باشید اما بلد بودن این زبان یک امتیاز برایتان محسوب می شود.

بیشتر بخوانید: بهترین مکان‌های دیدنی و بی‌نظیر فرانسه

فنلاند: یکی از بهترین کشوهای اروپایی برای ادامه ی تحصیل فنلاند است، چراکه شما می توانید با گپ بالای 5 سال و داشتن دیپلم به راحتی در این کشور تحصلی کنید. فقط کافی است به زبان انگلیسی مسلط باشید. شرایط جالب در این کشور آن است که اگر در حین تحصیل برای یادگیری زبان فنلاندی اقدام کنید با توجه به سطح زبانتان از طرف دانشگاه در پرداخت شهریه تخفیف میگیرید.

آلمان: اگر کمتر از 24 سال دارید و با مدرک دیپلم برای ادامه تحصیل اقدام کردید با مدرک زبان سطح A1 زبان آلمانی میتوانید در این کشور دوره های آموزش زبان آلمانی را بگذرانید. با مسلط شدن بر این زبان می توانید برای ادامه ی تحصیل اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: مقایسه کانادا و آلمان برای مهاجرت 

تحصیل در کانادا بدون نیاز به مدرک زبان


تحصیل-در-کانادا-بدون-نیاز-به-مدرک-زبان

خیلی از دانشگاه های کانادا شرایطی را ایجاد کردند که افراد می توانند بدون داشتن مدرک زبان  البته با توجه به شرایطی در دانشگاه های این کشور تحصیل کنند. افراد می توانند با نمره پایین زبان و حتی بدون داشتن مدرک زبان از دانشگاه مورد نظرشان پذیرش بگیرند اما به این شرط که قبل از شروع دوره تحصیلی، در دوره های زبان شرکت کنند.

بیشتر بخوانید: تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای کاری و تحصیلی

 تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان در مقطع کارشناسی

اگر شخص پذیرش مشروط گرفته باشد باید قبل از شروع کلاس ها در دوره های زبان شرکت کند. باید برای این دوره های زبان هزینه های اضافه پرداخت کند. در اکثر موارد نمره ی زبان مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی 6 آیلتس است.

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان در مقطع کارشناسی ارشد

امکان تحصیل در برخی دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد بدون ارائه مدرک زبان وجود دارد اما برای تحصیل در دانشگاه هایی با رنکیگ بالا نیاز به مدرک زبان و نمره ی 6.5 آیلتس است.

تحصیل-در-کانادا-بدون-مدرک-زبان-در-مقطع-کارشناسی-ارشد

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان در مقطع دکتری

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان در مقطع دکتری امکان پذیر نیست. شخص باید علاوه بر داشتن روزمه ای قوی، مقالات علمی، مدرک زبان با نمره آیلتس 7 به بالا داشته باشد.

بیشتر بخوانید: مدارک لازم جهت اخذ ویزای کانادا

تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان


برای تحصیل در انگلستان هم مانند کشورهای دیگر به مداکی که نشان دهد شخص می توانند انگلیسی صحبت کند نیاز است. اما در این کشور شرایطی هم مانند دیگر کشورهای اروپایی برای کسانی که نتوانستند هیچ کدام از مدارک لازم مثل تافل و آیلتس را بگیرند وجود دارد.

متقاضیان تحصیل در انگلستان اگر زیر 7 سال سن داشته باشند نیازی به گرفتن مدرک ندارند.

کسانی که سن آنها کمتر از 17 سال است برای تحصیل در کالج های انگلستان به مدرک زبان نیاز ندارند. در واقع کالج مورد نظرشان سطح زبان افراد را از طریق آزمونی اینترنتی یا حضوری و یا تلفنی مشخص میکند که به دلیل ساده بودن آن نود درصد افراد پذیرفته می شوند.

و اما  کسانی که بالای 17 سال سن دارند باید برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های انگلستان مدرک زبان آیلتس بگیرند.

بیشتر بخوانید: بهترین شهرهای انگلیس برای تحصیل

در انتها باید گفت با دریافت ویزای تحصیلی انگلستان و ویزای تحصیلی کانادا و پس از تحصیل در کشورهای اروپایی (مثل: انگلیس، آلمان و..) و کانادا  می توانید موقعیت های شغلی بسیار مناسبی به دست آورید، همچنین به‌یاد داشته باشید دانشجویان با ویزای تحصیلی انگلستان و کانادا می توانند در حین تحصیل در همان کشور مشغول به کار شوند.

آژانس مسافرتی سالیان سفر با داشتن کادری مجرب و حرفه‌ای در تمامی مراحل اخذ ویزا و وقت سفارت در کنار شما خواهد بود تا تمامی دغدغه‌ها و سؤال‌های‌تان در مورد چگونگی گرفتن ویزای تحصیلی انگلیس و کانادا، مدارک مورد نیاز برای اخذ وقت سفارت انگلیس، وقت سفارت کانادا و سایر موارد برطرف شود.

بیشتر بخوانید: ویزای کاری انگلستان هر آنچه که باید بدانید

سوالات متداول

هزینه ی تحصیل در کانادا چقدر است؟

برای هزینه های تحصیل در کانادا نمی توان رقم دقیقی اعلام کرد چرا که هزینه های تحصیل بسته به رشته و دانشگاه و شهری که شخص در آن زندگی می کند متفاوت است. اما برای اطلاع دقیق از میران شهریه و هزینه های خوابگاه می توانید به سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید.

برای تحصیل بدون مدرک زبان در کانادا باید چه کاری انجام دهیم؟

در ابتدا باید از دانشگاه یا کالج مورد نظر پذیرش بگیرد. پس از دریافت آن  مدارکتان را از جمله : مدرک زبان، پرینت حساب بانکی و… به سفارت کانادا در کشورهای همسایه مثل امارات، ترکیه و… مراجعه کرده و برای ویزای تحصیلی اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه پیگیری جواب ویزای کانادا

آیا می توان بدون داشتن مدرک زبان  به اروپا رفت وپزشکی خواند؟

بله. اول باید در یک دوره فاندیشن و آموزش زبان شرکت کرده و بعد برای تحصیل پزشکی اقدام کنید.

هزینه شرکت در آزمون تافل و آیلتس چقدر است؟

هزینه ها با توجه به شرایط اقتصادی متفاوت است و رقم دقیقی نمی توان برایش اعلام کرد.

اعتبار مدارک آیلتس و تافل چقدر است؟

هر دو مدرک دو سال اعتبار دارند.

هزینه ی تحصیل در اروپا بدون مدرک زبان چقدر است؟

اگر به عنوان دانشجوی بین المللی در دانشگاه های دولتی اروپا درس بخوانید در سال باید حدود 250 تا 750 یورو برای هزینه های ثبت نام بپردازید و شهریه پرداخت نخواهید کرد. اما در دانشگاه های خصوصی بسته به رشته تحصیلی تان باید از 10 هزار تا 20 هزار یورو هزینه کنید.

 

 

Call Now Button