بعد از اتفاقاتی که در سال ۲۰۱۱ در ایران افتاد و سفارت انگلستان در تهران تعطیل شد، چند سالی بود که اخذ ویزای انگلیس در تهران برای ایرانیان، با مشکلات عدیده‌ای همراه شده بود؛ بزرگ‌ترین مشکل، سفر چند روزه‌ای بود که باید به یکی از کشورهای اطراف نظیر ترکیه و یا دبی صورت می‌گرفت. اما خوشبختانه بریتانیا، با تأسیس دفاتری به نام VFS در کشورهایی که در آن‌ها سفارتی ندارد، این مشکلات را به حداقل رساند. این دفاتر که به عنوان نماینده سفارت انگلیس شناخته می‌شوند، کارهای اخذ ویزا را در کمترین زمان ممکن به انجام می‌رسانند و از زمان بازگشایی دفتر VFS در تهران، می‌توان نوید کاهش دغدغه‌ها در مورد اخذ ویزاهای انگلیس را به هموطنان داد. پس اولین نکته مهم در مورد ویزای انگلیس این است که وقت سفارت انگلیس در تهران، به معنای همان وقتی‌ست که از دفاتر VFS گرفته می‌شود. در زیرشرایط اخذ ویزای انگلیس را برمی‌شمریم و امیدواریم که به عمده سؤالات هموطنان عزیز پاسخ داده شود. با انتخاب گزینه‌های زیر، می‌توانید از نحوه گرفتن وقت سفارت انگلیس در شهرهای مختلف و همینطور شروط آن مطلع شوید. با این حال اگر ابهامی در مورد چگونگی گرفتن وقت سفارت انگلیس در تهران و یا کشورهای دیگر، یا شرایط استفاده از ویزاهای مختلف انگلیس در ذهنتان باقی ماند، می‌توانید با مشاوران سالیان سفر تماس بگیرید.

در ابتدا باید بدانید که بریتانیا جزو کشورهایی‌ست که کم و بیش سخت‌گیری‌هایی را برای صدور ویزا به اتباع دیگر کشورها تحمیل می‌کند. اما لازم نیست که متقاضیان اخذ ویزاهای انگلیس نگران چیزی باشند؛ چرا که با یک برنامه‌ریزی صحیح و مناسب و اطلاع کامل از شرایط و ضوابط دریافت ویزای انگلیس، می‌توانید به راحتی از آن بهرمند شوید. نکته اول این است که برای سفارت‌های انگلستان، گردش مالی مناسب و حساب بانکی قوی، از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در تأیید صلاحیت اتباع دیگر کشورها برای سفر به انگلیس است. مدت ویزای انگلیس از ۶ ماه آغاز شده و بسته به نوع سفر تا ۱۰ سال ادامه می‌یابد. ویزاهای انگلیس که به مانند سایر کشورها، در سه بخش توریستی، تحصیلی و تجاری صادر می‌شوند، به شکل زیر قابل دسته بندی هستند:

 • ویزای توریستی ۶ ماهه انگلیس
 • ویزای توریستی ۲ ساله انگلیس
 • ویزای دوره زبان انگلیس
 • ویزای short term study یا تحصیل موقت انگلیس
 • ویزای دانشجویی انگلیس موسوم به Tier4
 • ویزای توریستی ۵ ساله انگلیس
 • ویزای توریستی ۱۰ ساله انگلیس

البته دو نوع ویزای دیگر تحت عنوان: ویزای اقامت در انگلیس و ویزای ازدواج در انگلیس هم وجود دارند که در دسته‌بندی ویزاهای مهاجرتی انگلیس قرار می‌گیرند و از این نظر، با ویزاهای موقت تفاوت دارند و برخورداری  از شرایط خاص و دشواری را می‌طلبند.

اولین قدم برای گرفتن وقت سفارت انگلیس ، پر کردن فرم درخواست وقت سفارت انگلیس است که از مهم‌ترین بخش‌های اخذ ویزای انگلستان است و به عنوان اولین برگه‌ای که از جانب شما به دست سفارت انگلیس می‌رسد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ لذا توصیه می‌شود که اگر مایلید شخصاً اقدام به تکمیل فرم درخواست وقت سفارت انگلیس کنید، تسلطتان بر زبان انگلیسی را در نظر بگیرید و در صورتی‌که احتمال می‌دهید اشکالاتی در تکمیل فرم به وجود بیاید، آن را به فردی مسلط‌تر بسپارید. البته مشاوران سالیان سفر هم شما را در تکمیل فرم وقت سفارت انگلیس یاری خواهند کرد و نگرانی خاصی از این بابت وجود نخواهد داشت. از آن‌جا که وقت سفارت انگلیس تنها از وب‌سایت رسمی سفارت‌ها قابل اخذ است و هر روشی غیر از آن بی‌توجیه و غیرقابل‌پیگیری‌ست، بهتر است که پیش از هر اقدامی با مشاوران خبره سالیان سفر تماس بگیرید.

هموطنان عزیز ایرانی می‌توانند یکی از کنسولگری‌های انگلیس در ایران و یا کشورهای اطراف را برای اخذ وقت سفارت و انجام مصاحبه انتخاب کنند. غیر از تهران که مناسب‌ترین گزینه است، کنسول‌گری‌های انگلیس در شهرهایی نظیر: آنکارا و استانبول در کشور ترکیه و دبی و ابوظبی در امارات متحده عربی هم می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای اخذ ویزای انگلیس باشند. سالیان سفر در تمام این مراحل با افتخار در کنار شما خواهد بود، تا بتوانید بهترین گزینه‌ها را انتخاب کنید. البته برای انتخاب شهرهایی غیر از تهران باید به شرایط پیکاپ ویزا توجه کرد.
پس از انتخاب کنسول‌گری مورد نظر و ارسال فرم درخواست وقت سفارت انگلیس، باید هزینه ویزای مورد نظر خود را از طریقی که آن کنسول‌گری اعلام می‌کند، واریز کنید و در مرحله دوم مدارک زیر را برای سفارت انگلیس ارسال کنید:

 • فرم فارسی درخواست وقت سفارت انگلیس
 • فایل اسکن‌شده صفحه اول پاسپورت (تمام رنگی و با کیفیت)
 • فایل اسکن‌شده دعوتنامه (در صورت داشتن دعوتنامه از یکی از بستگان درجه یک) به همراه فایل مدارک اقامتی شخصی که دعوتنامه را برای شما ارسال کرده است.

دانلود فرم های و مدارک مورد نیاز سفارت انگلیس

هزینه گرفتن وقت سفارت انگلیس برای اخذ ویزاهای مختلف

 • ویزای توریستی ۶ ماهه انگلیس – ۲۸۰ دلار
 • ویزای توریستی ۲ ساله انگلیس – ۶۷۰ دلار
 • ویزای دوره زبان انگلیس – ۷۰۰ دلار
 • ویزای short term study یا تحصیل موقت انگلیس – ۴۵۰ دلار
 • ویزای دانشجویی انگلیس موسوم به Tier4 – ۶۵۰ دلار
 • ویزای توریستی ۵ ساله انگلیس – ۱۱۲۰ دلار
 • ویزای توریستی ۱۰ ساله انگلیس – ۱۳۷۰ دلار

پس از پایان مراحل تمام مراحل ثبت‌نام اینترنتی و ارسال مدارک کامل به سفارت انگلیس، می‌توانید وقت‌های موجود سفارت انگلیس برای مصاحبه اخذ ویزا را انتخاب کنید. در روز مصاحبه، بهتر است که با ظاهری مناسب و یک ساعت زودتر از وقت مصاحبه در سفارت انگلیس حضور داشته باشید. چرا که سفارت انگلیس پیش از مصاحبه به تجزیه‌وتحلیل مدارک و همچنین انگشت‌نگاری از شما خواهد پرداخت. درضمن برای همه انواع ویزای انگلیس در مرحله مصاحبه باید تمام مدارک اشاره شده در زیر را همراه داشته باشید.

مدارک مورد نیاز سفارت انگلیس در روز مصاحبه

 • اصل پاسپورت (توضیح: اعتبار پاسپورت باید ۶ ماه بیشتر از مدت زمان سفر به انگلیس باشد.)
 • دو قطعه عکس ۳٫۵ * ۴٫۵ (توضیح: عکس‌ها باید رنگی و تمام‌رخ باشند.)
 • اصل و یا کپی دعوتنامه از بستگان درجه یک و یا برگه واچر هتل (توضیح: واچر هتل برگه‌ای‌ست که به منزله رزرو رسمی هتل در اروپاست و در صورت عدم وجود دعوتنامه، برای اخذ ویزای انگلیس الزامی‌ست. در صورت وجود دعوتنامه هم مدارک میزبان به این شرح مورد نیاز است:  فیش حقوقی پرینت حساب بانکی، مدارک شغلی و گواهی اشتغال به کار، سند ملکی یا اجاره‌نامه در انگلستان، آخرین برگ مالیاتی پرداخت‌شده، قبوض پرداختی مثل آب ، برق ، گاز.)
 • اصل و ترجمه سند ازدواج در صورت تأهل
 • اصل و ترجمه شناسنامه
 • برگه پرینت‌شده فرم درخواست وقت سفارت انگلیس و تأییدیه‌ای که سفارت انگلیس پیش از شروع مصاحبه به شما خواهد داد.
 • اصل و ترجمه گردش‌های حساب شخصی و جاری در ۶ ماه گذشته، سپرده‌های بانکی و… (توضیح: برای مدیران شرکت‌ها، ارائه ریزپرینت گردش مالی حساب شرکت هم الزامی‌ست.)
 • اصل و ترجمه سند ملکی و در صورت اجاره دادن ملک، اصل و ترجمه اجاره‌نامه موردنظر
 • اصل و ترجمه مدارک شغلی (توضیح: یکی از مهم‌ترین مدارک همین مدارک شغلی هستند! لذا بهتر است که با مشورت‌گرفتن از مشاوران سالیان سفر، این مدارک را به بهترین شکل ممکن تکمیل کنید.) شامل: گواهی اشتغال به کار، گواهی مرخصی با ذکر باحقوق یا بی‌حقوق بودن مرخصی، یکی از ‌مدارک: کارت پرسنلی، کارت مهندسی، کارت دانشجویی، حکم کارگزینی، کارت بازنشستگی، پروانه مطب، جواز کسب، پروانه فعالیت، کارت بازرگانی و… ، بیمه ۶ ماه گذشته و گواهی تأییدیه آن، فیش حقوقی ۶ ماه آخر، برگه مالیاتی پرداخت‌شده.
 • ترجمه کارت پایان خدمت

مرحله مصاحبه، مرحله‌ای‌ست که در آن شما باید اعتماد مصاحبه‌گر را جلب کنید؛ پس توصیه می‌شود که محکم و باصلابت به توضیح در مورد خود بپردازید و سعی کنید جواب‌های کوتاه و مناسبی به سؤالات بدهید. سالیان سفر پیش از مصاحبه سفارت انگلیس، شما را برای پاسخ‌گویی به تمام سؤالات آماده خواهد کرد تا با مدارک کامل و جواب‌های مناسب، به راحتی از ویزای انگلیس بهرمند شوید.

همان‌طور که گفته شد uk visa یا ویزای بریتانیا، یکی از آن ویزاهایی‌ست که به سختی در اختیار ایرانیان قرار می‌گیرد و همچنین پس از اتفاقات سال ۲۰۱۱ و تعطیل شدن سفارت انگلیس در ایران، بریتانیا بیشتر بر این سخت‌گیری‌ها دامن زد. حتی تا پیش از تأسیس دفتر VFS global در تهران، ایرانیان مجبور بودند که برای اخذ این ویزا و یا وقت سفارت انگلستان، به کشور دیگری سفر کنند و این سفر و شرایطی که آن کشور به متقاضیان تحمیل می‌کرد، دست به دست هم دادند تا ویزای بریتانیا به یکی از پرمشغله‌ترین ویزاها بدل شود. خوشبختانه با گشایش دفتر نمایندگی سفارت انگلیس در ایران، افق‌های جدیدی مقابل گردشگران قرار گرفت و امیدواری‌ها برای تسهیل هر چه بیشتر این مسیر افزایش یافت. آدرس دفتر VFS global در تهران: ونک، ملاصدرا، شیخ بهایی، خیابان عرفی شیرازی، ساختمان شماره ۴۹، طبقه سوم، دفتر VFS می‌باشد و متقاضیان ویزای بریتانیا، در مراحل اخذ ویزا، باید حداقل یک‌بار به این محل مراجعه کنند. البته برای حضور در این دفتر هم شرایط و ضوابط فراوانی وجود دارد که برای اطلاع از آن‌ها می‌توانید به سایت دفتر VFS global تهران به آدرس: http://www.vfsglobal.co.uk مراجعه کنید. بهتر است که پیش از پر کردن فرم‌ها و اقدام به هر کاری، با متخصصان این امر مشورت کنید؛ چرا که انگلیسی‌ها به شدت موشکاف‌اند و تغییر و یا عذرخواهی بابت اشتباهی را نمی‌پذیرند. چنانچه که تغییر فرم پرشده به هیچ‌وجه امکان پذیر نیست. مورد بسیار مهم دیگری که در این باب وجود دارد، پرداخت وجه مورد نیاز برای بررسی مدارک است که باید با ویزا کارت، مستر کارت و پی پال صورت بگیرد. اگر این ابزارهای پرداخت را در اختیار ندارید، حتماً پیش از تکمیل فرم درخواست وقت سفارت انگلیس با سالیان سفر تماس بگیرید؛ چرا که پس از بارگذاری فرم مربوطه، تنها سه ساعت برای پرداخت هزینه وقت سفارت انگلیس فرصت دارید و در صورت عدم پرداخت، درخواست شما باطل خواهد شد. سالیان سفر تا پایان مراحل اخذ ویزا دوش به دوش شما حضور خواهد داشت تا تمامی دغدغه‌ها و سؤال‌های‌تان در مورد چگونگی گرفتن ویزای توریستی انگلیس، مراحل ثبت‌نام وقت سفارت انگلیس در تهران، مدارک مورد نیاز برای گرفتن وقت سفارت و سایر موارد برطرف شود.