تور باکو | سالیان سفر

تور باکو
تور لحظه آخری باکو

 


تخفیف ویژه تور باکو ویژه عید قربان هتل پنج ستاره همراه با بلیط رایگان پارک آبی 4شب 1,895,000


باکو

باکو پایتخت جمهوری آذربایجان، بزرگترین شهر و همچنین بزرگترین بندر این کشور است. این شهر بر ساحل غربی دریای خزر در شبه جزیره آب‌شوران قرار دارد و یکی از مناطق نفت‌خیز جهان می‌باشد. باکو پر جمعیت‌ترین و یکی از زیباترین شهرهای قفقاز است. وجود تعداد بسیاری از پارک‌های ساحلی و برگزاری برنامه‌های متعدد هنری از جمله موسیقی، تئاتر و اپرا جذبه خاصی به این شهر داده‌است. بخش قدیمی شهر باکو ، همراه با برج و حصار قلعه شهر به خوبی از سده‌های میانه بجا مانده و یکی از آثار ثبت شده در یونسکو به عنوان میراث فرهنگ جهانی است جمعیت شهری در ابتدای سال ۲۰۰۹ حدود ۲٫۰۴ میلیون نفر برآورد شده است. در ابتدای سال ۲۰۰۳ بیش از ۱۵۳ هزار نفر از آوارگان داخلی (ناشی از جنگ قره باغ) و هچنین ۹۴ هزار نفر پناهنده خارجی در این شهر علاوه بر جمعیت اصلی وجود داشته اند.
 
  

موزه ملی تاریخ آذربایجان

در سال ۲۰۰۷ و در نشست وزرای فرهنگی اعضای سازمان کنفرانس اسلامی، باکو به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی برای سال ۲۰۰۹ اعلام شد. در سال ۲۰۰۰ بخش قدیمی باکو بعلاوه سرای شروانشاهان (به ترکی آذربایجانی، شیروانشاهلار سارایی) و قلعه دختر به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند. باکو دارای ۱۱ منطقه شهری (اداری) شامل عزیزبایف، بیناغدی، قاراداغ، نریمانف، نسیمی، نظامی، صبالی، صابونچی، ختایی، سوراخانی و یاسامال و نیز ۴۸ شهر می باشد. شهرهای بناشده در جزایر موجود در خلیج باکو و شهر صخره‌های نفتی یا نفت داشلاری که در دریا ساخته شده اند و خارج از باکو و در داخل دریای خزر قرار دارند جز این ۴۸ شهر می باشند

 قصر شیروان شاه

ایــن مجموعــه قصــر زیبــا و شــگفت انگیز، از ماســه و ســنگ ســاخته شــده و محــل اســتقرار یکــی از حکمرانــان آذربایجــان بــوده اســت و در قــرن پانزدهــم ســاخته شــده، البتــه ایــن قصــر یــک بــار در ســال ۲۰۰۳ مــورد بازســازی قــرار گرفــت. در ِ غربــی آن ســنگی اســت و روی آن حکاکی هــای فوق العــاده ای انجــام شــده اســت. پله هــا از ســمت حیــاط تشــریفاتی بــه یــک آب انبــار هشــت ضلعــی، منتهــی می شــوند. نزدیــک ایــن محــل، خرابه هــای مســجد کیقبــاد قــرار دارنــد.
اولین شواهد مستند مرتبط با باکو به قرن ششم میلادی برمی گردد و از آنجا که از آن زمان اغلب بخشی از شاهنشاهی‌های ایرانی بوده‌است، پیوند تاریخی با آنها دارد. پس از اینکه زمین لرزه بزرگی در قرن 12 میلادی شماخی پایتخت شروانشاهان را ویران نمود، آهسیتان اول باکو را به عنوان پایتخت جدید برگزید. در زمان ساسانیان حضور و نفوذ عنصر ایرانی در کرانه‌های اران از تالش و باکو تا دربند بسیار قوی و چشمگیر بود. در دوره شروانشاهان، باکو بخشی از شروان بود. شروان مانند بقیه اران بخشی از سرزمین آذربایجان نبود. آذربایجان به منطقه جنوب رود ارس گفته می‌شد.[۹] با سلطه ترک‌های سلجوقی بر شروانشاهان در سده یازده میلادی روند ترکی‌سازی زبان منطقه نیز آغاز شد. روندی که هنوز نیز در جنوب این منطقه (تالش) ادامه دارد. با این روند، مردم آسیانی‌زبان و ایرانی‌زبان منطقه به مرور زمان ترک‌زبان شدند. باکو پایتخت شیروانشاهان در سده‌های ۱۴ و ۱۵ میلادی بود و بعد بخشی از ایران صفوی شد. حکومت عثمانی در قرن ۱۶ میلادی طی دوره‌ای کوتاه به قسمت اعظم قفقاز از جمله باکو حاکم بود. نادرشاه افشار توانست این قسمت از آران، گرجستان و منطقه ارمنستان فعلی را دوباره به ایران بازگرداند. در جنگ‌های ایران و روس در زمان فتحعلی شاه این ناحیه بر اساس عهدنامه گلستان و ترکمان چای از ایران جدا و به دست روس‌ها افتاد و باکو در اواخر قرن نوزدهم و دهه اول قرن بیستم از بزرگ‌ترین مناطق تولید نفت جهان بود.
 
 
قلعه دختر

۲۹،۵ متر طول، ۱۶ متر عرض، و ۶ طبقه که در دو محدوده زمانی قرن ۵ و ۶ میلادی (آغاز ساخت مرحله اول) و قرن ۱۲ (مرحله دوم) ساخته شده‌است در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌است.این قلعه در روزگار کهن، نیایشگاه آناهیتا بوده و زرتشتیان برای زیارت به آن‌جا می‌رفته‌اند.این قلعه در سال ۱۹۶۰ مرمت و در سال ۱۹۶۴ تبدیل به موزه گردید. سازمان یونسکو در سال ۲۰۰۰ این بنا را در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت نمود. برج دختر که آذری‌ها به آن قیز قالاسی و در انگلیسی به آن مِیدن تاور می‌گویند، مهم‌ترین نماد تاریخی شهر باکو است. از بام این برج ۲۹متری می‌توان دیدنی‌های باکو به خصوص شهر قدیم و خلیج باکو را تماشا کرد و عکس‌های پانورامایی گرفت. گفته می‌شود بنای اولیه برج بیشتر از ۱۰۰۰ سال قدمت دارد، اما سازه فعلی به قرن ۱۲ برمی‌گردد. اسم این برج باعث شده داستان‌های عجیب و غریب و افسانه‌های جالبی در موردش گفته شود که توی بیشترشان رد پای یک دختر شاه پریان دیده می‌شود. برج دختر با ۲۹ متر ارتفاع و ضخامت ۵متری دیوارهایش، در زمان خودش سازه باورنکردنی و شگفت‌انگیزی بوده است.
 
 

 

ایچری

ایچری شهر بافت قدیم شهرباکو، که از آن با نام ارگ باکو نیز یاد می‌شود به تدریج مابین قرون ۱۱ تا ۱۹ میلادی ساخته شده‌است.این شهر محصور از دوران پارینه‌سنگی تاکنون محل سکونت انسان بوده‌است و فرهنگ و تمدنهای مختلفی چون ساسانی، زرتشتی، شیروانی، ایرانی، عربی، عثمانی و روسی را در خود جای داده‌است.این قسمت شهر در شمال غربی خلیج باکو واقع شده و جزو دیدنیترین مکان‌های باکو بشمار می‌رود که در سال ۲۰۰۰ میلادی در شمار میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.ایچری شهر دارای ۲۳ محله، ۲ کاروان سرا، ۳ چشمه آب، میدان بازار و... می باشد که جذاب‌ترین مکان آن قلعه دختر است.
دروازهٔ «ایچری شَهَر»
پارک مفاخر باکو آرامگاه بزرگان و مفاخر ومشاهیر آذربایجان است.این مکان به دلیل سرسبزی و زیبایی اش لقب پارک مفاخر (فخر پارکی) را به خود گرفته است .نام دارانی چون حیدر علی‌اف، ابوالفضل ایلچی بیگ، رشید بهبودوف و شوکت علی‌اکبروا در این مکان به خاک سپرده شده اند.
آرامگاه رشید بهبودوف جالبترین موضوعی که دراین مکان ذهن هر بیننده را به خود مشغول می‌کند مجسمه‌های زیبای هر فرد بر سر مزارش می‌باشد.
 

 

 موزه فرش

فرش‌های آذری آوازه جهانی دارند و بی دلیل نیست که یکی از جاذبه‌های باکو به حساب می‌آیند. نقش‌ها و رنگ‌ها آنقدر خیال‌انگیزند که چشم آدم را خیره و دهان آدم را باز نگه می‌دارند. مجموعه بی‌نظیری از فرش‌ها و قالی‌های دستباف آذری در این موزه نگهداری می‌شود که می‌تواند چند ساعت مبهوتتان کند. این موزه قبلا در ساختمان دیگری بود . از سال ۲۰۱۴ به ساختمان جدیدی منتقل شده که طراحی‌اش شبیه یک فرش لوله‌شده است. اینجا چیزهای زیادی هم در مورد تاریخچه فرش آذری و ایرانی یاد می‌گیرید. اين موزه، قبلا موزه‌ی لنين نام داشت، اما در حال حاضر تبديل به موزه‌‍‌ی فرش بسيار زيبايی شده و نشان‌دهنده‌ی تاريخچه‌ی فرش در آذربايجان است. در اين موزه بيش از هزار عدد قاليچه دست‌بافت و كمياب و زيبای آذری، ‌ايرانی و داغستانی نگه‌داری می‌شود. اگر بخواهيد می‌توانيد با پرداخت مقداری اضافه‌تر، يك راهنما بگيريد و از او بخواهید تا درباره‌ طرح، سمبل‌های استفاده شده و تاريخچه‌ی فرش‌ها توضيحاتی را به شما بدهد.
ایــن مــوزه، قبــلا مــوزه ی لنیــن نــام داشــت، امــا در حــال حاضــر تبدیــل بــه مــوزه ی فــرش بســیار زیبایــی شــده و نشــان دهنده ی تاریخچــه ی فــرش در آذربایجــان اســت. در ایــن مــوزه بیــش از هــزار عــدد قالیچــه دســت بافت و کمیــاب و زیبــای آذری، ایرانــی و داغســتانی نگــهداری می شــود. اگــر بخواهیــد می توانیــد بــا پرداخــت ۴٠٠٠ تومــان اضافــه، یــک راهنمــا بگیریــد و از او بخواهیــد تــا دربــاره ی طــرح، ســمبل های اســتفاده شــده و تاریخچــه ی فرش هــا توضیحاتــی را بــه شــما بدهــد.
 

  خیابان شهیدان
در جنــوب غربــی ِ مرکــز شــهر، یادبــود تلــخ قربانیانــی اســت کــه توســط حمــلات ارتــش ســرخ در ســال ۱۹۹۰ کشــته شــدند. البتــه بعــدا کشته شــدگان کشــمکش های قــره بــاغ نیــز بــه قربانیــان حمــلات ارتــش ســرخ اضافــه شــدند. یادبــود کوچکــی هــم بــرای نظامیــان کشــورهای انگلســتان و مشــترک المنافــع کــه در اطــراف باکــو در جنــگ جهانــی اول کشــته شــدند، در آن نزدیکــی وجــود دارد کــه البتــه باعــث مجــادلات زیــادی شــده اســت و خیلی هــا مخالــف حضــور آن هســتند.

  مراکز خرید


قدیمی تریــن فروشــگاه باکــو MUM نــام دارد. ایــن فروشــگاه چهــار طبقــه اســت و شــامل مغازه هــای بســیار زیــادی اســت کــه همه جــور جنــس، از لبــاس عــروس گرفتــه تــا وســایل الکتریکــی را می فروشــند. ایــن فروشــگاه را در خیابــان هوسو هاسی بیــف پیــدا می کنیــد. بــازار بــزرگ ســاحل هــم بــازاری نوســاز اســت کــه بــالای متــروی ســاحل قــرار دارد. اگــر دنبــال بوتیــک بــا اجنــاس مرغــوب و درجــه یــک می گردیــد، بــه خیابــان رســول رضــا، ۲۸ مــی و آتاتــورک برویــد. از قدیم الایــام، کاه و اشــیای مســی و فــرش، از مهم تریــن ســوغات های آذربایجــان بــوده. معمــولا ایــن اشــیا در نواحــی اطــراف شــهر ارزان تــر هســتند. مغــازه ی علــی بابــا اطــراف ایچــری شــهر قــرار گرفتــه اســت و از مغازه هــای اطــراف خــود معروف تــر و شــلوغ تر اســت و در آن می توانیــد اجناســی را بخریــد کــه واقعــا بــه قیمتــش مـی ارزد. بــازار رنگارنــگ توریســت ها بــرای خریــد ســوغات ایــده آل اســت. بیشــتر مغازه هــای ایــن بــازار اجنــاس ارزان می فروشــند و اگــر علاقه منــد بــه مــدال باشــید، می توانیــد مدال هــای جالــب و گوناگونــی را از دوران حکومــت شــوروی بخریــد.
ضیــا یکــی دیگــر از بازارهــای خریــد اســت. قیمت هایــش از جاهــای دیگــر گران تــر اســت امــا بــرای توریســت هایی کــه حوصلــه ی گشــت زدن و وقــت تلــف کــردن بــرای خریــد را ندارنــد، کمــک بزرگــی اســت. ایــن بــازار در خیابــان اینشــا آچیــلار قــرار گرفتــه است.

مرکز فرهنگی حیدرعلی‌اف


این سازه حیرت‌انگیز مدرن‌ترین دیدنی باکو است؛ اثر معماری برجسته‌ای از زاها حدید طراح و معمار مشهور که با فرم دهی به اشکال انتزاعی، موج‌های جالب و انحناهای چشم‌نواز ایجاد کرده. طراحی فوق‌العاده بنا در کنار رنگ سفید و شفافش، باعث شده خیلی‌ها فقط برای دیدن نمای ساختمان به اینجا بیایند. یادتان باشد، قبل از ورود به ساختمان، دوربینتان را بردارید و از زاویه‌های مختلف از نماهای بیرونی بنا عکس بگیرید. داخل مرکز هم نمایشگاه دائمی از لوازم، هدایا، اتومبیل‌ها و لباس‌های حیدرعلی‌اف، رییس جمهور محبوب آذربایجان می‌بینید. در این مرکز، کنسرت و برنامه‌های فرهنگی و هنری مختلف برگزار می‌شود.
 
برج های شعله
این سه برج شیشه‌ای با انحناهای سینوسی و رنگ آبی، بلندترین آسمان‌خراش‌های شهر باکو و نماد معماری معاصر آن هستند. برج‌های شعله بین ۱۶۰ تا ۱۸۰ متر ارتفاع دارند و آنقدر غول‌آسا هستند که از فاصله‌های دور هم به خوبی دیده می‌شوند. در طراحی این برج‌ها از آتش الهام گرفته‌اند و نورپردازی شبانه آن‌ها طوری است که مثل شعله‌های آتش روی سیاهی آسمان دیده می‌شوند. بعضی شب‌ها هم به رنگ پرچم ملی آذربایجان درمی‌آیند. شب‌ها از دورترین نقاط شهر هم می‌توانید شعله این برج‌های سر به فلک‌کشیده را ببینید. چند تا از رستوران‌های خوب باکو را هم حوالی همین برج‌ها می‌توانید پیدا کنید.
 

میدان فانتین

میدان فانتین یکی از شادترین مکان‌های دیدنی باکو است که پاتوق خرید، پیاده‌روی، گپ زدن و غذا خوردن باکویی‌ها محسوب می‌شود. به خصوص اگر همراه بچه‌ها در باکو باشید، حسابی خوش می‌گذرانند. در یکی از رستوران‌ها یا کافه‌های روباز میدان بنشینید و همینطور که مردم را تماشا می‌کنید، کباب بخورید و چای بنوشید. چرخی میان مغازه‌ها و فروشگاه‌های محلی دور میدان بزنید، خرید کنید و با فروشنده‌ها گپ بزنید. شب‌ها نورپردازی فواره‌ها و سر و صدای بازی بچه‌ها و حرف زدن محلی‌ها میدان را جذاب‌تر می‌کند. سوژه‌های خوبی هم برای عکاسی دارید: نمای بیرونی موزه نظامی گنجوی که با مجسمه‌های زیبا تزئین شده و مجسمه برنزی زن جوان آذری با چتر بیرون رستوران مک‌دونالد.
 

 

بلوار ساحلی باکو

بلوار باکو، خیابان اصلی شهر است؛ بلوار بلندی در امتداد دریای خزر که با کافه‌های ریز و درشت، فواره‌های دیدنی و فضاهای سبزش پاتوق عصرگاهی اهالی باکو است. نسیم خنکی که از روی آب بلند می‌شود، خانواده‌ها، زوج‌های جوان و نوازندگان آماتور را به این بلوار می‌کشاند و فضای دلچسب و صمیمی درست می‌کند که جزو جاذبه‌های دیدنی باکو است. چند ساختمان مدرن و جذاب هم همان نزدیکی‌ها می‌بینید: مرکز تجارت باکو، مرکز خرید چهار طبقه پارک بلوار و مرکز بین‌المللی موغام. حوالی این بلوار منطقه محبوبی برای خرید در باکو هم هست. بد نیست دوچرخه کرایه کنید و بین درخت‌ها و گل‌های رنگارنگ و در هوای خوب کنار دریا رکاب بزنید. 
جشنواره های آذربایجان
کشور زیبای آذربایجان مهد جشنواره ها و فستیوالهای بین المللیست.این کشور به لطف اقلیم بسیار متنوع و طبیعت بسیار زیبای خود یکی از معروف ترین و فوق العاده ترین کشورهای حوزه ی قفقاز محسوب میشود.این سرزمین چهار فصل با فرهنگ فوق العاده و مردمان مهمان نواز خویش یکی از مطلوبترین کشورها برای گردشگران ایرانیست.این کشور را میتوان به معنای واقعی کلمه کشوری عجیب و انعطاف پذیر توصیف کرد.فرهنگ فوق العاده ی این کشور امری متاثر از تمامی مولفه های فرهنگی دنیاست.فرهنگ آذریها را میتوان نقطه ی میانی تمامی فرهنگهای اسلامی ٬ اروپایی ٬ روسی و ایرانی دانست.اینجا رمضان و نوروز و رقص و مشروب و مد تنها بهانه ایست برای شاد بودن. این کشور شیعه نشین امروزه خود از بزرگترین کشورهای مروج آزادی در جهان است.در اینجا هم رژه ی همجنسگرایان را میتوان دید و هم جشن رمضان و لیالی قدر را.اما خوب نکته ی کلیدی اینجاست که اصولا چه موقع از سال بهترین زمان برای تور آذربایجان محسوب میشود.اگر بخواهیم طبق تقویم ملی آذربایجان به این سول پاسخ دهیم باید گفت که ماه می بهترین زمان برای رفتن به آذربایجان است. زیرا اکثر جشنواره های مشهور آذربایجان مانند جشنواره های فیلم ٬ موسیقی ٬ آشپزی ٬ گردشگری و رقص باکو در این ماه برگزار میشود ولی این به معنا نیست که بقیه ی ایام یال خبری از جشنواره ها نباشد.زیرا تنوع فرهنگی در آذربایجان این قدر بالا هست که تقریبا در هر ماه چندین جشنواره در این کشور برگزار می گردد.حال در ادامه قصد داریم شما را با مهمترین جشنواره های آذربایجان آشنا کنیم.این جشنواره ها به ترتیب اهمیت معرفی شده اند.

نوروز – ۲۰الی ۲۶ مارس – سراسر آذربایجان
نتیجهتصویریبرای‪‬‏

نوروز آذربایجان را میتوان به جرات بهترین و باشکوه ترین جشن آذری ها دانست.از سیر و سرکه و سیزده بدر آذری ها گرفته تا ماهی و عیدی و مسافرت آنها دقیقا شبیه ما ایرانیهاست.و این استقبال از نوروز آنچنان باشکوه و لذتبخش است که انگار آذربایجان هنوز هم جزئی از خاک ایران است.در این ایام تعداد ایرانیان ساکن در باکو آنچنان زیاد است که حتی در بعضی مناطق آن مانند منطقه ی ایشری سحر تعداد ایرانیان حتی از تعداد بومیان آن منطقه نیز بیشتر میشود.این استقبال پرشور یک دلیل بیشتر ندارد و آن جایگاه ویژه ی نوروز در میان آذریهاست.جالب است بدانید که برگزاری جشن نوروز در زمان شوروی سابق امری کاملا غیرقانونی بوده و هر نوع فعالیتی در این زمینه به شدت سرکوب میشده است ولی با استقلال آذربایجان در سال ۱۹۹۱ و رویش جریانهای ملی گرایانه در میان آذری ها این روند کاملا تغییر کرد و اینبار این جشنهای سنتی و ملی بودند که به تدریج جایگزین جشنهای بی روح کمونیستی شدند. آذربایجان امروز نه یک آذربایجان وابسطه بلکه یک قدرت نوظهور سیاسی اقتصادیست.اگر به دنبال یک تور خارجی برای گذران تعطیلات نوروز هستید ما تور آذربایجان را به شما پیشنهاد میکنیم.مطمعن باشید نوروز آذربایجان خاطره انگیزترین نوروز زندگیتان خواهد بود.

عید فطر – اول شوال – سراسر آذربایجان


شاید با دیدن این عبارت کمی جا خورده باشید که مگر یک عید مذهبی چه ویژگی خاصی دارد که جزو مهمترین عیدهای آذریست؟ در جواب باید گفت که عید فطر در آذربایجان برخلاف عید کسل کننده ی ما ایرانیان یک جشن واقعا زیباست.انواع آتشبازی ٬ دیدوبازدید ٬ عیدی ٬ هدیه ٬ جشنواره های خرید و ده ها رسم و رسوم خاص دیگر از ویژگی های منحصر به فرد این جشنواره ی واقعا زیباست.نکته ی بسیار جالب دیگر در رابطه با این جشنواره خانوادگی بودن آن است.بدین معنی که این عید از معدود اعیادی است که فرصت باهم بودن را برای تمامی خانواده ها فراهم آورده است به بیان دیگر این جشن نه یک جشن بخشنامه ای و دستوری بلکه بک جشن واقعا مردمی و خودجوش است. تجربه ی یک ماه روزه داری با عید متفاوت آذریها رویدادیست که هیچ گاه فراموش نخواهید کرد.اگر به دنبال یک تور زیبای مهیج برای گذراندن تعطیلات عید هستید ما تور آذربایجان را به شما پیشنهاد میکنیم. 
ویزای تضمینی کانادا
وقت سفارت تور ارمنستان