کوه های آراگاتس

کوه های آراگاتس ، بلندترین نقاط ارمنستان

ارمنستان توانسته با جاذبه­ های گردشگری فراوانی که دارد، مقصد بسیاری از مسافران باشد. جذابیت­ های این کشور باعث شده تور ارمنستان و تور ایروان از تورهای محبوب باشند. یکی از جاذبه­ های گردشگری مطرح ارمنستان طبیعت زیبای آن است. دریاچه­ ها، کوه­ ها و رودخانه­ های ارمنستان جذابیتی انکار ناپذیر دارند و برای بسیاری از گردشگران نوید بخش یک سفر رویایی هستند. در این میان کوه آراگاتس یکی از مهم­ترین کوه های ارمنستان حساب می­ شود. این کوه از چهار قله تشکیل شده و بلندترین قله­ ی آن 4090 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و بلندترین کوه ارمنستان حساب می­ شود. برای آشنایی بیشتر با کوه آراگاتس ارمنستان با سالیان سفر همراه باشید.

موقعیت جغرافیایی

کوه­ های آراگاتس بین رودخانه­ ی فراق و آخوریان که در مقاله دریاچه آرپی ارمنستان، طبیعت بکر درباره­ ی آن صحبت کردیم، قرار گرفته­ اند. همچنین جنوب و شمال این کوه ها دشت­ های بزرگی وجود دارد. در جنوب شاهد دشت آرارات و در شمال دشت شیراک قرار دارند. مساحتی که کوه به خود اختصاص داده حدود 600 کیلومتر می ­باشد و محیط کوه 200 کیلومتر است.

کوه های آراگاتس

قله ­های کوه های آراگاتس

همانطور که گفتیم کوه­ های آراگاتس شامل چهار قله است و البته از رشته کوه­ های دیگر ارمنستان جدا می ­باشد. قله ­ها­ی کوه را با موقعیت جغرافیایی آن­ها می ­شناسند. همانطور که پیش تر گفتیم بزرگ­ترین قله 4090 متر ارتفاع دارد و قله­ ی شمالی است. قله­ ی غربی از لحاظ ارتفاع رتبه­ ی دوم را دارد و 3908 متر ارتفاع دارد. قله شرقی در رتبه­ ی بعدی قرار گرفته و 3908 متر ارتفاع آن است و در نهایت قله­ ی جنوبی با 3888 متر ارتفاع کوتاه­ ترین قله­ ی کوه­ های آراگاتس می­ باشد. این قله­ ها با ایروان 40 کیلومتر فاصله دارند و آتششفشانی هستند. برخی از گدازه­ هایی که متعلق به 3000 سال قبل از میلاد مسیح هستند هم اکنون قابل رویت می­ باشند.

قله های کوه های آراگاتس

افسانه کوه های آراگاتس

گریگوری روشنگر در اوایل قرن چهارم مسیحیت را در ارمنستان پایه گذاری نمود. گفته می­ شود او در این قله به عبادت پرداخته و از سمت بهشت برای او یک نور روحانی تابانده شده و حتی هنوز هم برخی معتقدند که نور در آنجا وجود دارد و افراد نظر کرده می­ توانند آن را ببینند. همچنین افسانه­ ی دیگری وجود دارد که طبق آن کوه ­های آراگاتس و آرارات را خواهرانی می­ دانند که پس از یک دعوا از هم جدا افتاده اند. در حال حاضر این دو کوه در دو کشور مختلف قرار دارند و به نظر می رسد این جدایی بیش از پیش شده است.

افسانه ها

کوه های آراگاتس برای ارمنی­ ها

این کوهستان در بین اهالی ارمنستان طرفداران زیادی دارد برای همین است که سالانه افراد زیادی آن را برای کوهنوردی انتخاب می­ کنند. بسیاری از هنرمندان ارمنستان در آثارشان از این کوه نام برده ­اند و استفاده کرده ­اند. نقاشان، شاعران، آهنگسازان و مورخان همه و همه از کوه­ های آراگاتس بهره برده ­اند. نقش این کوه­ ها در تاریخ و فرهنگ ارمنستان هم زیاد بوده است. بناهای تاریخی و مدرن زیادی در دامنه های این کوه دیده می شود. رقص وحدت هم یکی دیگر از رسومی است که در اطراف کوه­های آراگاتس انجام می­ شود.

 

کوه های اراگاتس برای ارمنی ها

رصدخانه بیورکان

در سال 1946 به وسیله­ ی ویکتور آمبرتسومیان ساخته شده در نزدیکی روستایی به همین نام در جنوب کوه قرار دارد. این ساختمان در ارتفاع 1405 متری قرار گرفته و یکی از مراکز مهم مطالعات فیزیک نجومی در جهان محسوب می ­شود.

آلفابت پارک

برخی این پارک را با نام پارک الفبا هم می­ شناسند. پارک الفبا در نزدیکی روستای آرتاشاوان قرار دارد و در سال 2005 ساخته شده است. مناسبت ساخت این پارک 1600 امین سالگرد ابداع زبان ارمنی بود. 39 پیکره­ ی حروف الفبای ارمنی در این پارک  در کنار مجسمه ­ی برخی از مشاهیر ارمنستان قرار گرفته است. برای مثال مجسمه ­ی هوانس تومانیان که از شاعران معروف ارمنستان است در این پارک قرار دارد. همچنین مجسمه ­ی مسروب مشتوش مبدع الفبا هم در آلفابت پارک دیده می ­شود. مجسمه­ ی خاچاتور ابویان هم که به عنوان پدر ادبیات نوین ارمنستان شناخته می­ شود در این پارک قرار دارد.

پارک آلفابت

Call Now Button