دریاچه آرپی ارمنستان

دریاچه آرپی ارمنستان، طبیعت بکر

05/09/1397
ایروان

برخی از گردشگران به مکان­ های بکر و خلوت­ علاقه­ مند هستند و تلاش می­ کنند از جاهای شلوغی که بیشتر گردشگران می­ روند فاصله بگیرند. در فصل ­های گردشگری دریاچه سوان ارمنستان شلوغ ­تر از آرپی می­ باشد. این موضوع باعث شده تا دریاچه آرپی ارمنستان برای کسانی که به دنبال آرامش و خلوتی در سفر خود هستند؛ انتخاب مناسب­ تری باشد. اگر شما هم به تور ارمنستان یا تور ایروان علاقه دارید در ادامه­ ی مطلب با سالیان سفر همراه باشید تا با دریاچه آرپی بیشتر آشنا شویم.

دریاچه آرپی ارمنستان در استان شیراک قرار دارد. البته گردشگری تنها کاربرد این دریاچه نیست و از آن برای آبیاری و تولید برق هم بهره برداری می­ شود. همچنین رودخانه اخوریان از این دریاچه سرچشمه می گیرد. اما خود دریاچه توسط ذوب یخ و چهار جریان دیگر تغذیه می­ گردد. اگر طبیعت دوست باشید این منطقه برایتان بسیار جذاب خواهد بود چرا که مملو از کوه ­ها، مکان ­های سرسبز، دریاچه­ های کوچک و رودخانه­ هاست. این منطقه زمستان­ های سختی دارد و به گردشگران چندان توصیه نمی­ شود. اما سرد بودن آن در تابستان خوشایند به نظر می رسد. همچنین در این منطقه شاهد پارک ملی دریاچه آرپی خواهید بود که با هدف حمایت از محیط زیست و تنوع زیستی موجود در منطقه، ساخته شده است.

دریاچه آرپی در ارمنستان

پارک ملی دریاچه آرپی ارمنستان

گیاهان

همانطور که گفتیم حمایت از تنوع زیستی یکی از اهداف پارک ملی دریاچه آرپی در ارمنستان است. بیش از 80 گونه گیاه در این پارک ملی وجود دارند که تعدادی از این گیاهان از گونه­ های نادر محسوب می­ شوند. گوش گربه قفقازی که یک گیاه مخصوص قفقازی می­ باشد در کنار بابونه، شیر گلوبوز و توت آخیریان از دیگر گیاهان موجود در پارک ملی دریاچه آرپی ارمنستان هستند.

جانوران

بیش از 38 گونه از پستانداران در پارک ملی دریاچه آرپی ارمنستان زندگی می­ کنند، در بین آنها 8 گونه خفاش وجود دارد که برخی از آنها از گونه­ های مهاجرت کننده هستند. از حشره­ خوارها هم 7 گونه در این پارک دیده می­ شود. 11 گونه از جوندگان و 11 گونه گوشت خوار در کنار یک گونه از لگومورف­ها از دیگر ساکنین پارک ملی محسوب می­ شوند. اما بیشترین فراوانی مربوط به پرندگان است.

علاوه بر اینکه 120 گونه از پرندگان همواره در پارک ملی دریاچه آرپی حضور دارند و پرورش پیدا می­ کنند، در پاییز و بهار که فصل مهاجرت است بیش از 100 گونه پرنده در پارک دیده می­ شود. همانطور که گفتیم زمستان­ های این منطقه سخت و سرد است. ولی با این حال و حتی در سرمای شدید هم شاهد عبود پرنده ­های مهاجر از این دریاچه هستیم. در دریاچه آرپی ارمنستان و رودحانه­ های اطرافش می­توان 8 گونه ماهی دید. برای مثال چاب، اسپیرلین، آنگورا و کارپبرخی از ماهی­ های موجود در این ناحیه هستند.

دریاچه آرپی ارمنستان ، منطقه ای کشف نشده

دریاچه آرپی ارمنستان را می توان یکی از مناطق کشف نشده و کمتر شناخته شده حساب کرد. مکانی زیبا و بکر که تنوعی بسیار زیادی را در خود جای داده است. برخی گردشگران با سلایق خاص خود، شیفته ­ی گیاهان متنوع و جانورانی هستند که هرجایی نمی توان آنها را دید. رودخانه­ ها، چشمه ­ها و مرتع­ های سرسبز این منطقه در کنار آب و هوای سردش که در تابستان جذابیت زیادی پیدا می کند می تواند دل برخی دیگر از گردشگران را ببرد. آرامش ناحیه را فراموش نکنیم. قطعا بسیاری از افراد برای فرار از روزهای شلوغ کاری و روزمرگی­ های خود دست به سفر می­ زنند. این دسته از گردشگران در این منطقه می­ توانند به مراد دل خود برسند و طمع آرامش را بچشند.

ارمنستان جاذبه ­های گردشگری دیگری هم دارد که پیش از این در مقاله های کوه آرگاتس ارمنستان و موزه ها و مکان های باستانی ارمنستان درباره برخی از آنها صحبت کردیم.

 

Call Now Button