با اینکه ایرانیان زیادی در مسیر اخذ ویزای آمریکا قرار می‌گیرند، اما فقط عده معدودی از متقاضیان موفق به اخذ این ویزا می‌شوند. پیش از هر چیز باید توجه شود که نوع ویزای درخواستی، هیچ تأثیری در روند درخواست وقت سفارت آمریکا ندارد. آمریکا از آن دست کشورهایی است که وقت سفارت را برای انجام مصاحبه حضوری صادر می‌کند و آفیسر ویزا، گفتگویی در مورد قصد اصلی متقاضی از سفر به آمریکا، با متقاضی انجام می‌هد؛ اتفاقی که در مورد ویزای انگلیس و کانادا رخ نمی‌دهد و برای اخذ آن ویزاها، انگشت‌نگاری و ارائه مدارک کافی است. یعنی علاوه بر اهمیت تکمیل هوشمندانه مدارک برای گرفتن وقت، در روز مصاحبه هم اقدامات هوشمندانه‌تری لازم است تا ویزای موردنظرتان بدون بروز مشکلی صادر شود.

سفر به کشورهای واسط

به دلیل عدم وجود سفارت آمریکا در ایران، متقاضیان مجبورند که وقت مصاحبه را در کشوری دیگر دریافت کنند. ترکیه، ارمنستان و امارات متحده عربی، مقصدهای مناسبی برای دریافت وقت سفارت آمریکا هستند و معمولاً ایرانیان این کشورها را برای پی‌گیری مراحل ویزا انتخاب می‌کنند. نکته مهم در مورد این مقصدها تسلط آفیسرهای ویزا به زبان فارسی است که علت آن، درخواست‌های فراوان ایرانیان برای اخذ وقت سفارت از این ۳ مقصد (آنکارا، دبی، ارمنستان) است. این امر سبب می‌شود که متقاضیان ایرانی با اعتماد به نفس بیشتری به سؤالات پاسخ بدهند.

وقت سفارت آمریکا

تکمیل فرم DS-160

اولین اقدامی که باید در جهت اخذ وقت سفارت انجام بگیرد، تکمیل فرم DS-160 است. این فرم که به صورت برگه‌های جدا از هم در سایت سفارت آمریکا موجود است، باید به زبان انگلیسی تکمیل شود و به نوعی تلاش شده است تا دسترسی به بسیاری از اطلاعات شخصی متقاضی را برای سفارت‌خانه آمریکا تسهیل کند. اطلاعات فردی، اطلاعات تماس، اطلاعات پاسپورت، اطلاعات نوع سفر (ویزای موردنظر)، اطلاعات همراهان، اطلاعات دعوتنامه (از فردی ساکن آمریکا یا سازمان و ارگانی در آمریکا)، اطلاعاتی هستند که در بدو امر به آن‌ها نیاز دارید و باید با دقت تکمیل شوند.

ویزای آمریکا

در گام بعدی، باید به سؤالاتی در مورد اطلاعات خانوادگی، اطلاعات همسر، اطلاعات شغلی و تحصیلی و میزان درآمد پاسخ بدهید و سپس وارد سؤالات امنیتی خواهید شد. این سؤالات به شرح زیر هستند:

  • پیشینه رفتاری و درمانی
  • پیشینه قضایی
  • پیشینه امنیتی
  • پیشینه غیرقانونی ویزای آمریکا
  • پیشینه قضایی و شهروندی در آمریکا (به کسانی اختصاص دارد که قبلاً به آمریکا سفر کرده‌اند.)

هزینه وقت سفارت آمریکا

هزینه تکمیل فرم DS-160، واریزی سفارت و اخذ وقت سفارت آمریکا برای هر متقاضی ۱۶۰ دلار آمریکا است و تمامی این مراحل توسط کارشناسان ویزای آمریکای سالیان سفر انجام خواهد پذیرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام