موزه‌ی هنر گرجستان

27/01/1397
گرجستان

موزه‌ی هنری گرجستان یکی از مشهور‌ترین موزه‌ها در کشور گرجستان محسوب می‌شود که مجموعه‌ای برترین آثار هنری گرجی را در دل خود گنجانده است. در این موزه آثاری مربوط به قرون وسطی و برخی از کارهای هنری مربوط به پیش از میلاد مسیح در آن نمایش درمی‌آید. این موزه در شهر تفلیس زیر نظر موزه‌ی ملی کشور گرجستان اداره می‌شود و در تور تفلیس بازدید از آن برای علاقه‌مندان آزاد است. بسیاری از آثار هنرمندان گرجی از جمله نقاش معروف نیکو پیروسمانی و سنگ‌کار مشهور گیگوگاباشویلی اشاره کرد که نام آن‌ها در تاریخ گرجستان درخشان است.

گنجینه‌ی موزه هنری گرجستان در نیمه‌ی قرن 19 کشف شد و در اوایل قرن بیستم توسعه پیدا کرده است و بخشی از گنجینه‌ی موزه‌ی ملی گرجستان را تشکیل داده است. این موزه در سال 1998 تاسیس شده است و در میان آن آثاری از هنرمندان دیگر جهان متعلق به قرون 19 و 20 از جمله نقاشی‌های روسی و انگلیسی به چشم می‌خورد.

موزه-هنر-گرجستان
موزه-هنر-گرجستان

همچنین از دیگرآثار خیره‌کننده در این موزه می‌توان به صومعه زرزما (Zarzma Monastery)، جام باده، تصویر کنده‌کاری شده آنجیستاخاتی و خاخولی (Anchistkhati and Khakhuli Triptych)، صفوف منظم صلیب علم ‌العبادات و نمایشگاه‌های مربوط به میناکاری، جواهرات و منسوجات هنری مربوط به قرن 15 اشاره کرد.

جالب است بدانید در طبقه‌ی دوم این موزه سالنی وجود دارد که فقط مختص به شاهکارهای نقاشی ایرانی در دوران قاجاریه است که در تور گرجستان بسیار مورد استقبال ایرانیان قرار گرفته است. دلیل اینکه بسیاری از نقاشی‌های دوره‌ی قاجاریه در این موزه قرار دارد این است که بخش وسیعی از گرجستان و شهر تفلیس در آن دوران متعلق به ایران بوده است که طی عهدنامه‌ی گلستان از ایران جدا می‌شود.

ساعات کار این مجموعه همه‌روزه به جزء روزهای دوشنبه از ساعت 11 تا 16 می‌باشد و تهیه‌ی بلیت برای کودکان زیر 6 سال رایگان است.

Call Now Button