برج دختر باکو

برج دختر باکو

06/04/1397
باکو

برج دختر باکو یکی از منحصر‌به‌فردترین جاذبه‌ی گردشگری شهر باکو می‌باشد. این قلعه در مرکز شهر قرار گرفته است و قدمت آن متعلق به قرن 12 میلادی می‌باشد. تاریخ این قلعه به ایران نیز مرتبط است زیرا در دوره‌ی ساسانیان ساخته شده است. این قلعه در سال 2001 در سازمان جهانی یونکو به ثبت رسیده است و در بین گردشگران تور باکو در جایگاه خاصی قرار داشته است.

جالب است بدانید قلعه‌ی دختر بروی پول ملی آذربایجان حک شده است که این امر اهمیت آن را نشان می‌دهد. نمای این برج تاریخی جلوه‌ی خاصی را ایجاد کرده است ودر حدود 5.29 متر طول، 16 متر عرض و 8 طبقه است. در دوران ساسانیان این قلعه به عنوان محل نیایش آناهیتا بوده است و برای زردشتیان از اهمیت بالایی برخوردار است.  یک چاه نفت نیز در نزدیکی برج دختر قرار گرفته است.

توصیه می‌شود که بازدید از این مکان را در برنامه‌های سفر در تور آذربایجان قرار دهید. امروزه قلعه‌ی دختر به موزه تبدیل شده است و آثار گران‌بهایی از فرهنگ و هنر آذربایجان (ایران کهن) در آن نگه‌داری می‌شود. شایان ذکر است از این برج در فیلم “جیمز باند” نیز به‌کار گرفته شده است. در اطراف این قلعه رستوران، کافه و چندیدن هتل قرار گرفته است که خدمات خوبی را در اختیار بازدید کنندگان قرار می‌دهند.

در ایام نوروز نیز آتشی زیبا بر بالای برج برافروخته می‌شود که نمای خاصی را ایجاد می‌کند. زمانی که در بالای برج قرار بگیرید می‌توانید به تماشای نمایی زیبا از شهر را داشته باشید. علت نام‌گذاری برج این است که دختر خان باکو خود را از بالای آن به پایین پرت می‌کند و علت این کار هم زندانی شدن توسط برادرش بوده است.

Call Now Button