معبد وات سریسون ثورن پوکت

معابد و آثار باستانی پوکت

24/04/1396
پوکت

پوکت معمولا با مناظر و نقاط طبیعی بکرش شناخته می‌شود. مسافران تور پوکت هم معمولا بیشتر وقت خودشان را در ساحل‌ها و جزیره‌های دیدنی و فوق‌العاده‌ی محدوده‌ی این شهر می‌گذرانند. با این حال پوکت چند تا از بزرگ‌ترین و خاص‌ترین معابد تایلند را هم دارد. بعضی از این معابد قدمتی صدساله دارند و بعضی جدیدند و ناشی از تلاش‌های این شهر برای خلق جاذبه‌های گردشگری جدید هستند.


معبد بودای اعظم Big Buddha

معبد بودای اعظم

بودای اعظم، بزرگ‌ترین مجسمه‌ی بودای کشور تایلند است. این بودای غول‌آسا بر تپه‌های ناکِرد در جنوب جزیره پوکت ساخته شده‌است و از اکثر نقاط جنوبی پوکت دیده می‌شود.

حدود ده سال از عمر این معبد می‌گذرد. بودای اعظم، بزرگ‌ترین و گران‌ترین پروژه‌ای بود که برای جذب گردشگران در این شهر کلید خورده‌است. این بودا، 45 متر ارتفاع و آن هم در حالت نشسته دارد! گفته می‌شود در ساخت آن، 135 تن مرمر سفید استفاده شده‌است.

محوطه سرسبز و بسیار باصفایی که در پایین معبد بودای اعظم وجود دارد، به زیبایی‌های این معبد افزوده است. همچنین همانطور که گفته شد این معبد بر روی تپه‌های مرتفع ساخته شده‌است. پس با حضور در آن نمایی 360 درجه و بسیار زیبا از پوکت و دریا را در زیر پایتان خواهید داشت.


معبد وات چالونگ Wat Chalong Temple

معبد چالونگ

معبد وات چالونگ، اصلی‌ترین معبد پوکت است که از دیرباز مکانی برای عبادت بوداییان بوده‌است. معماری جالب توجه و فضاهای دیدنی درون معبد و همچنین تماشای آیین‌های مذهبی و حرکات موزون بومیان در حین عبادت در این معبد، باعث شده تا اکثر مسافران تور پوکت، بازدید از آن را در برنامه‌ی سفر خود قرار دهند.

این معبد حدودا دو قرن قدمت دارد. چندین مقبره از راهب‌های سرشناس در آن وجود دارد. همچنین در قسمتی از آن، مجسمه Poh Than Jao Wat قرار دارد که گفته می‌شود سرشناس‌ترین تمثال بودا در معبد چالونگ است.

در محوطه بیرون این معبد، بازار دست‌فروش‌ها و خوراکی‌های خوشمزه‌‌ی محلی پیدا می‌شوند.

برای رسیدن به این معبد باید حدودا 10 کیلومتر به سمت جنوب شهر پوکت حرکت کنید.


معبد وات پرا تانگ Wat Phra Thong

معبد وات پرا تانگ پوکت

وات پرا تانگ به معنای «بودای طلایی» یکی دیگر از معبدهای معروف پوکت است. این معبد یکی از قدیمی‌ترین معابد پوکت هم هست. شهرت وات پراتانگ نه به خاطر بزرگی یا زیبا بودن این مجسمه‌ی بودا بلکه به خاطر افسانه‌هاییست که درباره‌ی آن گفته می‌شود. درون این معبد، یک مجسمه‌ی بودای طلایی وجود دارد که نیمی از آن سوخته است.

افسانه‌هایی درباره یک پسر و بوفالو اش وجود دارد که اولین تماس را با این مجسمه داشته‌اند. این پسر و بوفالو پس از مدتی به علت بیماری می‌میرند. گفته می‌شود که هرکس هم بخواهد این مجسمه را لمس کند، دچار بیماری و مرگ می‌شود.

البته فارغ از افسانه‌ها، هیچ نگرانی از بابت بازدید از این معبد وجود ندارد.


معبد وات سریسونتورن (وات لیپون) (Wat Srisoonthorn (Wat Lipon

این معبد به خاطر حالت خاص بودای آن که خوابیده‌است، معروف شده‌است. تصویر این معبد را در بالای عنوان ابتدای همین متن مشاهده می‌کنید.


حرم جوی توی Jui Tui Shrine

حرم جوی توی پوکت - عبادتگاه چینی ها

این حرم، اصلی‌ترین مکان عبادت چینی‌های پوکت است. با حضور در این حرم، فرصت آشنایی با مذهب و رسومات چینی‌ها را درون تور تایلند خواهید داشت. معماری سبک چینی این حرم یکی دیگر از نکات جالب‌توجه آن است.

در اطراف  این حرم، می‌توانید غذاها و وسایل مربوط به رسومات چینی را مشاهده و خریداری کنید.

 

 

 

 


بافت قدیمی شهر پوکت

شهر قدیمی پوکت

بافت قدیمی شهرها معمولا یکی از مواردی‌ست که مسافران از دیدنش لذت می‌برند. بافت قدیمی شهر پوکت هم از این قائده مستثنی نیست. در خیابان‌های این منطقه، خانه‌های قدیمی رنگارنگ با معماری‌های تلفیقی چینی و اروپایی وجود دارد. قدم زدن در این خیابان‌ها و در آب‌وهوای دلچسب پوکت، بسیار لذت‌بخش است. همچنین در این منطقه، فروشگاه‌های خرید سوغاتی و خوراکی‌های خوشمزه‌ی زیادی پیدا خواهید کرد.

Call Now Button