راهنمای جامع تحصیل در انگلستان، تحصیل در معتبرترین دانشگاه های جهان

دانشگاه‌های کشور انگلستان از معتبرترین دانشگاه‌های جهان به‌شمار می‌آیند و هرساله هزاران نفر از سرتاسر دنیا متقاضی اخذ ویزای تحصیلی انگلیس می‌باشند. در حال حاضر ۱۰۹ دانشگاه در کل بریتانیا وجود دارد که ۹۱ مورد از آن‌ها در کشور انگلیس قرار گرفته است. مدارک دانشگاه‌های بریتانیا در تمام دنیا از اعتبار بالایی برخوردار است و طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های این کشور برای دانشجویان ارائه می‌شود. در این مقاله قصد داریم راهنمای تخصصی تحصیل در انگلستان را بررسی کنیم.

تحصیلات دانشگاهی

راهنمای تحصیل در انگلستان
راهنمای تحصیل در انگلستان

دانش آموزان برای ادامه تحصیل در انگلیس قبل از ورود به دانشگاه به مدت سیزده سال در مقاطع ابتدائی و متوسطه تحصیل کرده و سپس به دانشگاه وارد می‌شوند. تحصیلات دانشگاهی در انگلستان با دوره کارشناسی آغاز می‌شود که در بیشتر رشته‌ها طول این دوره سه سال و در بعضی موارد چهار سال است. تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد به دو صورت Course و Research امکان‌پذیر است و معمولا دو سال طول می‌کشد.

دوره دکتری در کشور انگلستان غالبا تنها بر اساس تحقیق صورت می‌پذیرد. در این دوره دانشجو باید بر اساس تحصیلات قبلی و علائق خود و آمادگی و پذیرش استاد راهنما موضوعی را انتخاب کرده، مجهولی را کشف و تحقیق نوینی را ارائه دهد. این دوره به طور متوسط سه سال به طول می انجامد.

بورسیه دانشگاه‌های انگلستان

راهنمای تحصیل در انگلستان
راهنمای تحصیل در انگلستان

بورسیه تحصیلی در انگلستان معمولاً در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود. توجه داشته باشید که تعداد بورسیه‌هایی که ارائه می‌شوند از تعداد متقاضیان کم‌تر است، از همین رو اخذ بورسیه بسیار رقابتی است. بورسیه ممکن است توسط استاد دانشگاه در قالب دستیار تدریس و یا دستیار پژوهشی ارائه شود که در این شرایط بورسیه می‌تواند بخشی یا تمام شهریه دانشگاه را تحت پوشش قرار دهد. نوع دیگر بورسیه پرداخت بخشی یا تمامی شهریه دانشجو توسط دانشکده یا دانشگاه محل تحصیل فرد است. بعضی دانشگاه‌ها تعداد محدودی بورسیه ارائه می‌کنند که تمامی هزینه تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش می‌دهد. نوع دیگر بورسیه‌ها توسط دولت‌ها و نهادهای مرتبط آن‌ها ارائه می‌شود.

دوره‌های تحصیلی

راهنمای تحصیل در انگلستان
راهنمای تحصیل در انگلستان
 • دوره‌های هنری‌ و حرفه‌ای‌ منتهی‌ به مدرک HNC,HND, College Diploma یاHigher Diploma  از دوره‌هایی‌ هستند که‌ پس‌ از دو یا سه‌ سال‌ تحصیل‌ به‌ دلیل‌ شرط‌ ورود آسان‌تر یا A-Level با نمره‌ تقریبی‌ E و D طی‌ می‌شود.
 • مدرک Bachelor با سه یا چهار سال تحصیل با کار همزمان (Sandwich Course) می‌باشد. توجه داشته باشید که متقاضیان بدون داشتن نمره A-level می‌توانند در برخی از دانشگاه‌های این کشور دوره Bachelor را به‌شرط پاس کرد یک سال ابتدایی (Foundation Year) آغاز کنند که در نهایت این دوره چهار سال طول می‌کشد.
 • مدرک PGD، اولین مرحله از سیر تحصیلی دوره Master محسوب می‌شود و که اخذ آن بعد از گذراندن مرحله HD، HNC و HND میسر است.
 • برای دریافت مدرک Master امتحانی صورت نمی‌گیرد و معیار انتخاب براساس نمرات دوره Bachelor می‌باشد.
 • مدرکMaster of Engineering دربرگیرنده‌ی چهار یا پنج سال تحصیل پس از دوره متوسطه می‌باشد. این دوره با تاکید بر کارگروهی به‌منظور ارتقای توانمندی صنعتی دانشجویان ارائه می‌شود. شایان ذکر است که در این دوره دانشجو باید بتواند دوره MEng را ادامه دهد.
 • مدرک D مستقیماً بعد از گذراندن دوره Bachelor امکان پذیر است که در این صورت دانشجو باید وضعیت علمی قابل قبولی داشته باشد.
 • مدارک Ph.D با شرط‌ داشتن‌ مدرک‌ کارشناسی ارشد، «دکترا» ارزشیابی می‌شود.

نکات مهم؛

 • پس از تأسیس شرکت VFS global که نماینده رسمی سفارت انگلیس در تهران است، بسیاری از گردشگران و شهروندان ایرانی که قصد سفر و تحصیل در این کشور را دارند به‌راحتی در داخل از کشور اقدام به اخذ وقت سفارت انگلیس کنند.
 • پس از ورود به لینک VFS global به آدرس: https://www.visa4uk.fco.gov.uk و انتخاب نوع ویزای درخواستی فرمی در اختیار شما قرار خواهد گرفت، که شامل سؤال‌هایی درباره مشخصات فردی است. برای تکمیل این فرم هم بهتر است که با مشاوران سالیان سفر در ارتباط باشید، چرا که پس از submit آن در سایت، دیگر امکان ویرایش اطلاعات وجود ندارد. همچنین برای تسهیل در امور متقاضیان ویزای انگلیس، فرم فارسی وقت سفارت انگلیس در سایت قرار گرفته است، در تمامی مراحل تکمیل فرم فارسی نیز کارشناسان سالیان سفر در کنار شما خواهند بود.
 • توجه کنید که پس از اخذ وقت سفارت انگلیس، تنها ۳ ساعت برای پرداخت هزینه بررسی ویزا زمان دارید و در صورت عدم پرداخت وقت شما باطل خواهد شد. پرداخت هزینه بررسی مدارک برای ویزای انگلیس، تنها از طریق مستر کارت و ویزا کارت قابل انجام است و در صورتی که این ابزارها را در اختیار ندارید، بهتر است با سالیان سفر تماس بگیرید.
 • زبان تدریس در موسسات آموزشی و دانشگاه‌های انگلستان، زبان انگلیسی است. نکته قابل توجه اینکه هر ساله حدود ۶۰۰۰۰۰ نفر دانشجوی بین‌المللی به منظور ارتقاء و تکمیل مهارت‌های زبان انگلیسی خود به انگلیس سفر می‌کنند.
 • دانشجویان خارجی ملزم به پرداخت حق بیمه در دوره تحصیل هستند.
Call Now Button